Türk vergi idaresi otomasyon sistemlerinin vergi maliyetleri üzerindeki etkinliği: Kurumsal elektronik belge yönetim sistemi (KEYS)
The effectiveness of tax administration automation systems on tax costs: The corporate electronics document management system (KEYS)
  1. Tez No: 570455
  2. Yazar: DEFNE AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÇAŞKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Vergi idaresinin vergi maliyetlerini azaltmak, işlem hızını artırmak, vergi denetimlerini daha sistemli ve etkili gerçekleştirebilmek ve etkinliğini artırmak için bilişim teknolojilerinden faydalanması gerektiği kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen otomasyon sistemleri ile mükellefin üzerinde yük oluşturan uyum maliyetlerini ve devletin vergi toplama sürecinde katlandığı yönetim maliyetlerini azaltarak vergi idaresinin etkinliğinin artırılması hedeflenmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı vergi yönetimi kapsamında teknolojiden yararlanarak geliştirdiği otomasyon sistemleri ile son yıllarda büyük bir ilerleme kaydetmiştir. 2009 yılında geliştirdiği Kurumsal Elektronik Belge Yönetim Sistemi (KEYS) ile etkinliği ve verimliliği artırma, teknolojik gelişmeler ile hesap verilebilirlik, standartlaşma, şeffaflık, maliyet, tasarruf (enerji, zaman, kağıt, alan), arşivleme, kolay yönetilebilirlik ve aranılan belgeye hızlı erişilebilirlik gibi birçok fayda sağlanmıştır. Çalışmada KEYS uygulamasının vergi maliyetleri üzerindeki etkisi incelenmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı veri tabanından alınan verilere göre KEYS uygulaması ile 137 adet ağaca eş değer kağıt ve zarf tasarrufu sağlanmıştır. Parasal olarak toplam tasarruf ise 9.050.325 TL olarak tespit edilmiştir. Ayrıca 353 kurum çalışanına yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sonucunda vergi idaresinde kullanılan KEYS'in etkin ve verimli olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca KEYS'in tasarruf sağladığı ve yenilikçi bir uygulama olduğu düşünülmektedir. KEYS'e ilişkin tasarruf ve teknolojik yenilik düzeyi ile kullanıcı memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Personelin KEYS kullanmaktan memnun olduğu ve KEYS'in işlerini kolaylaştırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that the tax administration should utilize information technologies to reduce tax costs, increase transaction speed, make tax audits more systematically and effectively and increase its effectiveness. Therefore, with the automation systems developed by the Revenue Administration, it is aimed to increase the efficiency of the tax administration by reducing the costs of compliance with the burden on the taxpayer and the administrative costs incurred by the state during the tax collection process. Revenue Administration has made great progress in recent years with the automation systems developed by taking advantage of technology within the scope of tax management. With the Corporate Electronic Document Management System (KEYS) developed in 2009, increasing efficiency and efficiency, technological developments, accountability, standardization, transparency, cost, savings (energy, time, paper, space), archiving, easy manageability, and sought-after many benefits such as quick access to the document. In this study, the effect of KEYS on tax costs is examined. According to the data obtained from the Revenue Administration database, 137 paper trees and envelopes were saved with KEYS application. The total saving in monetary terms was determined as 9.050.325 TL. In addition, a questionnaire was conducted for 353 employees. As a result of the survey, KEYS used in tax administration was found to be efficient and efficient. Moreover, it is thought that KEYS is a saving and innovative application. A significant relationship was found between the level of savings and technological innovation with user satisfaction. The staff were pleased to use KEYS and it was found that KEYS facilitated their work.