Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iletişim becerileri ile mesleki tutum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Erzurum ili örneği)
Investigation of the relationship between communication skills and professional attitude levels of physi̇cal educati̇on teachers (Example of Erzurum)
- Tez No: 570456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTUĞRUL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iletişim beceri düzeyleri ile mesleki tutum düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmada, Erzurum İlinde görev yapan Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin mesleki tutum düzeyleri ile iletişim becerilerini incelemek için betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmamızda kullandığımız Ünlü (2011) tarafından geliştirilen mesleki tutum ölçeği ve Ersanlı ve Balcı (1998) tarafından geliştirilen iletişim becerileri envanteri, bağımlı değişkeni oluştururken; araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formundaki cinsiyet, yaş, aile yapısı, medeni durum, kişisel gelir, kadro durumu, okul türü, meslekte geçirilen süre, öğrenim düzeyi, sportif aktivite yapıp yapmama durumu, yaptığı sportif aktivite türü, sportif aktivitelere ayrılan zaman, sportif aktivite yapma amacı ise bağımsız değişkeni oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda bağımlı değişkenlerle, bağımsız değişkenler arasındaki ilişki açıkça ortaya konmuştur. Demografik özelliklerin belirlenebilmesi frekans testleriyle, iki bağımsız değişken ile mesleki tutum ve iletişim becerileri arasındaki farklılaşma durumunu incelemek için Independent Samples T testi, ikiden fazla değişken ile mesleki tutum ve iletişim becerileri arasındaki farklılaşma durumunu incelemek için ise tek yönlü One Way Anova analiz testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to investigate the relationship between physical education and sports teachers' communication skill levels and professional attitude levels in terms of variables. Method: In this study, descriptive survey model was used to examine the professional attitude and communication skills of Physical Education teachers working in Erzurum. While the professional attitude scale developed by Ünlü (2011) and the communication skills inventory developed by Ersanlı and Balcı (1998) used in our study constitute dependent variables; The criteria such as gender, age, family structure, marital status, personal income, cadre status, type of school, time spent in the profession, level of education, status of sporting activity, type of sporting activity, time devoted to sporting activities and purpose of doing sport activities in the personal information form developed by the researcher constitute the independent variable. As a result of the study, the relationship between dependent variables and independent variables was clearly demonstrated. Frequency tests were used to examine demographic characteristics, Independent Samples T test was used to examine the differentiation between two independent variables and professional attitude and communication skills, and One way Anova analysis test was used to examine the differentiation between two variables and professional attitude and communication skills.