Tarihi mekânlarda sergileme sistemlerine örnek: Tophâne-i Âmire kültür sanat merkezi
An example of exhibition systems in historical buildings: Tophâne-i Âmire culture centre
- Tez No: 570469
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Mimari mirasımızı oluşturan tarihi yapıların sürdürülebilirliğini sağlamak adına tarihi yapıların dokusunu bozmadan, koruma ilkeleri ışığında yeniden işlevlendirilmesi hedeflenmelidir. Sergileme sistemleri uygulanırken de bu bakış açısı önem arz etmektedir. Mekânın içerisinde kullanılan özel tasarımlarla kültür sanat ve sergileme alanları olarak varlıklarını sürdürmeleri hedeflenmelidir. Bu tezde mevcut sergileme sistemleri incelenmiş tarihi mekânlara uygulanabilecek sistem önerileri sunulmaktadır. Tarihi mekânları sergileme, eğitim ve kültür sanat etkinliklerinde kullanabilmek için mekânın tarihi kimliği incelenerek buna uygun tasarımlar üretilmesi gerekmektedir. Bu tezde anıtsal bir yapı olan Tophâne-i Âmire Binası konu alınarak içerisinde kullanılan sergileme sistemleri incelenmiş ve yapının teknik ve yapısal eksiklikleri tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Anıtsal bir yapı olarak Tophâne-i Âmire; günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne bağlı, Kültür Sanat ve Uygulamalı Eğitim Merkezi olarak varlığını sürdürmektedir. Tophâne-i Âmire, yeniden işlevlendirilen mekânlarıyla birçok ulusal ve uluslararası sergilere ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul'un tanıtımı ve tarihi eser kategorilerinde en önemli yapılardan biridir. Uluslararası sanatseverlerin, sanatçı ve tasarımcıların, odak noktasıdır. Birinci bölümde giriş, çalışmanın amacı ve uygulanan kapsam ve yöntem, ikinci bölümünde Tophane-i Âmire'nin genel tarihçesi ve mekânsal özellikleri vurgulanmış, üçüncü sergi mekânlarının özellikleri ve genel sergi teknikleri belirtilmiş ve dördüncü bölümünde mekânın içerisindeki salonlar, genel teknik alt yapısı ve sergileme mekânı uygulamaları incelenmiştir. Tophâne-i Âmire'nin detaylı incelemeler sonucunda eksikleri tespit edilmiş ve bunlar beşinci bölümde öneriler kısmında belirtilmiştir. Tophâne-i Âmire, koruma ilkeleri ışığında işlevsel içerik kazandırılarak mekânlarının sürdürülebilirliği sağlanmış, tezin dördüncü bölümünde tarihi mirasımızla ilgili eklenebilecek yeni projeler, eksikleri tespit edilen alanlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Historical buildings that are our architectural heritage should be made functional within the limits of protection principles in order to maintain their sustainability. This is important when applying exhibition systems in them. By means of using special designs, they should continue to exist as places for culture, art and exhibitions. This thesis examines existing exhibition systems and suggests the systems that can be applied. In order to use historical places as exhibition centres, the historical back ground of the building should be studied and suitable designs should be produced. In this thesis Tophane-i Amire which is a historical place is taken as an example and the systems used in it are examined with references to the technical and constructural deficiencies of the building and possible solutions to them. Today, Tophane-i Amire is a part of Mimar Sinan Fine Arts University and serves as a center for Culture, Art and Applied Education. It has hosted many national and international exhibitions and events. As an important piece of historical heritage, it is one of the most well-known symbols that are used in promoting Istanbul. It is a focal point for national and international artists, designers and art enthusiasts.