Sakarya ve Kocaeli illerinde yetiştiriciliği yapılan mısır tohumlarında genetiği değiştirilmiş organizma taraması
Genetically modified organism screening in corn seeds cultivated in Sakarya and Kocaeli provinces
- Tez No: 570470
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda genetiği değiştirilmiş ürünlerin ortaya çıkmasıyla GDO'lu tohumların ekildiği alanlar dünya genelinde giderek artmaktadır. Ülkemizde genetiği değiştirilmiş organizmalar ve ürünlerinden kaynaklanabilecek riskleri engellemek amacıyla 2010 yılında Biyogüvenlik Kanunu ile GDO'nun gıda olarak kullanılımı ve GDO'lu bitki üretimi yasaklanmış, hayvan yemi olarak kullanımına sınırlama getirilmiştir. Ancak yapılan araştırmalar sonucu Türkiye'nin çeşitli illerinde değişik firma ve marketlerden toplanan birçok ürünün GDO'lu olduğu rapor edilmiştir. GDO'lu ürünlerin sadece hayvan yemi olarak ithalatına izin verilen başka ülkelerde yapılan araştırmalarda; tahıl ithalat limanına yakın bölgelerde yetişen mısırların GDO'lu olduğu saptanmıştır. Bu çalışma ile Marmara Bölgesi'nden tarladan toplanan ve tarım marketlerinden ambalajlı olarak satın alınan ilaçlı mısır tohumlarının GDO açısından belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Sakarya ve Kocaeli'nin çeşitli bölgelerinden toplanan ve tarım marketlerinden satın alınan mısır tohumlarının DNA izolasyonu gerçekleştirilmiş ve uygun konsantrasyonlarda elde edilen örnekler 35S promotör, 34S promotör (FMV), nopalin sentaz geni terminatör (tNOS) gen bölgeleri ile DAS40278 mısır tipi Real-Time PCR'da analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarının negatif çıkması tarladan toplanan ve tarım marketlerinden ambalajlı olarak satın alınan ilaçlı tohumların GDO içermediğini göstermiştir. Daha sonra GDO içermediği belirlenen tarım marketlerinden ambalajlı olarak satın alınan ilaçlı mısır tohumlarının üzerindeki çeşitli kimyasal maddelerin PCR üzerine herhangi bir inhibitör etkisi yaratıp yaratmayacağını saptamak amaçlı Bt11 ve Mon810 çeşitleri DNA örneklerine %0,1 lik CRM'ler kullanılarak spike (kirletme) yapılmış ve sonuç pozitif bulunmuştur. Böylece ilaçlı mısır tohumlarının içeriğinde bulunan kimyasal maddelerin tarama sonucunu etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of genetically modified crops in recent years, the areas where GMO seeds are planted are also increasing. In order to prevent the risks that may arise from genetically modified organisms and products in our country, the use of GMO as a food and the production of GMO plants were banned in 2010 with the Biosafety Law and the use of GMO as a feed was restricted. But recent research results has been reported that Turkey's GMO products collected from many different companies and markets in various cities. In studies conducted in other countries where GMO products are only allowed to be imported as animal feed; The corn grown in the regions close to the grain import port was found to be GMO. The aim of this study was to determine the GMOs of medicated corn seeds collected from the field in Marmara Region and purchased in packaged from agricultural markets. For this purpose, DNA isolation of maize seeds collected from various regions of Sakarya and Kocaeli and purchased from agricultural markets was performed and samples obtained in appropriate concentrations were analyzed from 35S promoter, 34S promoter (FMV), nopaline synthase gene terminator (tNOS) gene regions and DAS40278 maize type by Real-Time PCR. The negative results of the analysis showed that the maize seeds collected from the field and purchased in packaged from agricultural markets did not contain GMO. Then, Bt11 and Mon810 varieties were spiked using 0.1% CRMs to determine whether various chemicals on the PCR purchased in packaged from GMO-free agricultural markets would have any inhibitory effect on PCR. found positive. Thus, it was determined that the chemicals contained in the medicated corn seeds did not affect the screening result.