Dozimetre olarak kullanılabilecek doğal maddelerin epr spektroskopisi ile araştırılması
Investigation of the natural matters used as a dosimeter through the epr spectroscopy
  1. Tez No: 570521
  2. Yazar: MURAT CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TAPRAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, toprakta bulunan, insanların sıklıkla karşılaştığı maddelerden boraks, feldspat, kaolin, sepiyolit ile günlük hayatında tükettiği içeceklerden referans olarak siyah çay (camelia sinensis), ıhlamur (tilia vulgaris), dağ çayı (sideritis congesta) ve kahve (coffea arabica), baharatlardan tarçın (cinnamonium zeylanicum), zencefil (zingibar officinale), zerdeçal (curcuma longa) ve karanfil (syzygium aromaticum) ile yağlı tohumlardan susam (sesamium indicum) ve çörekotu (nigella sativa) tüketildikleri biçimde hazırlanarak gama radyasyonu almadan ve gama radyasyonuna maruz bırakılarak Elektron Paramanyetik Rezonans (EPR) spektroskopik tekniği ile incelenmiş, ortak spektroskopik özellikleri göz önüne alınarak dozimetre olarak kullanılabirlikleri ile içecek ve baharatların antioksidan özelliklerinin kaynağı anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The minerals borax, feldspar, kaolin and sepiolite mixed in the soil which human being encounters in daily life, the beverages black tea (camelia sinensis), linden (tilia vulgaris), sage tea (sideritis congesta), cofee (coffea arabica), and spices cinnamon (cinnamonium zeylanicum), ginger (zingibar officinale), turmeric (curcuma longa), clove (syzygium aromaticum) and oil seeds ssesame (sesamium indicum) and black cumin (nigella sativa) were investigated with Electron Paramagnetic Resonance (EPR) spectroscopic technique as they were consumed before and after exposing to ionizing radiation. The common dosimetric properties of minerals and common dosimetric and antioxidant properties of spices and oil seeds were estimated.