Web tasarımında renkler: Okunabilirlik, uyum ve örnek bir web site tasarımı
Colors in web design: Readability, harmony and sample web site design
- Tez No: 570552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı, rengin ne olduğu, web kavramının ne olduğu, rengin web tasarımındaki yeri, web tasarımcıların rengi nasıl kullanması gerektikleri, renk ilişkileri temel alınarak renklerin önemini ve anlamını değiştirerek web tasarımda renklerin nasıl etkileşime girdikleri, web tasarımda uyumlu renklerin nasıl belirlendiği, metin-fon renk ilişkilerinin okunabilirlik ve uyum üzerindeki etkisi araştırılıp, bu çerçevede örnek bir web site tasarımının okunabilirlik ve uyum açısından renklerine göre nasıl olacağının belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda web tasarımında renkte okunabilirlik ve uyum açısından bir başvuru kaynağı niteliğindedir. Çünkü ülkemizde renklerin okunabilirliğe etkisi ile ilgili araştırmaların sınırlı sayıda olduğu görülmüş, bu nedenle bu çalışmanın konu ile ilgili literatüre ve ileride yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand what color is, what is web concept, the place of color in web design, how web designers should use color, how colors interact in web design by changing the importance and meaning of colors based on color relations, The effect of fund color relations on readability and harmony is investigated and in this framework, determining the sample web site design in terms of legibility and harmony. For this purpose, it is a reference source in terms of readability and compliance in color in web design. Because the number of studies on the effect of colors on readability in our country was seen to be limited, so it was thought that this study will contribute to the literature and future studies.