Uzaktan eğitim platformlarındaki kullanıcı arayüz tasarımları ve değerlendirilmesi
User interface designs and evaluation on distance learning platforms
  1. Tez No: 887892
  2. Yazar: BÜŞRA BİREKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte uzaktan eğitim, eğitim süreçlerinde önemli bir yer edinmiştir. Uzaktan eğitim platformları, öğrencilere esneklik ve erişilebilirlik sunarak geleneksel sınıf ortamlarının ötesine geçmektedir. Bu platformlar, ders içeriklerine erişme, ödev tamamlama, etkileşimli öğrenme materyalleri kullanma ve öğretmenlerle iletişim kurma gibi olanaklar sağlamaktadır. Ancak, başarılı bir uzaktan eğitim deneyimi için etkili bir kullanıcı arayüz tasarımı kritik öneme sahiptir. Kullanıcı deneyimi, bir ürünle etkileşime girildiğinde yaşanan süreci kapsar ve kullanılabilirlik, işlevsellik ve duygusal etki gibi unsurlardan oluşur. Kullanıcı dostu bir arayüz, öğrencilerin platformları daha kolay kullanabilmesini sağlayarak motivasyonlarını artırabilir. Uzaktan eğitim platformunun kullanıcı arayüzünün tasarımı sadece estetik sağlamaz, aynı zamanda öğrenme deneyimini de şekillendirir. Arayüz tasarımının kalitesi, öğrencilerin ders içeriğine hızlı ve kolay ulaşabilmesi, ders materyallerini etkili kullanabilmesi ve öğretim elemanlarıyla sağlıklı iletişim kurabilmesiyle doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda kullanıcı arayüzü tasarımında kullanılan renkler, tipografi, buton yerleşimi ve genel tasarım hiyerarşisi öğrenme sürecinin verimliliğini etkileyen temel unsurlardır. Ayrıca erişilebilirlik de arayüzü tasarlarken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Engelsiz bir arayüz, tüm kullanıcıların platformdan eşit şekilde faydalanmasına olanak tanımaktadır. Bu tez çalışması, uzaktan eğitim platformlarının kullanıcı arayüz tasarımlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, remote education has become a significant part of educational processes. Remote education platforms go beyond traditional classroom settings by offering flexibility and accessibility to students. These platforms provide opportunities for accessing course content, completing assignments, using interactive learning materials, and communicating with teachers. However, effective user interface design is crucial for a successful remote education experience. User experience encompasses the entire process of interacting with a product and is composed of elements such as usability, functionality, and emotional impact. A user-friendly interface can enhance students' motivation by making the platforms easier to use. The design of a remote education platform's user interface not only provides aesthetics but also shapes the learning experience. The quality of the interface design is directly related to students' ability to quickly and easily access course content, use course materials effectively, and maintain healthy communication with instructors. In this context, colors, typography, button placement, and overall design hierarchy used in the user interface design are fundamental elements that affect the efficiency of the learning process. Additionally, accessibility is an essential factor to consider when designing an interface. An accessible interface allows all users to benefit equally from the platform. This thesis aims to evaluate the user interface designs of remote education platforms.