Haksız rekabet hükümlerine göre üretim ve iş sırlarının korunması
Protection of production and business secrets according to unfair competition provision
- Tez No: 570556
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Rekabetin adil bir düzende işleyişi tüm piyasa katılımcıları için önemli bir unsurdur. Rakibinden üstün olma isteği olan piyasa katılımcılarının sahip oldukları üretim ve iş sırları, korunmaya değer önemli ekonomik bilgileri oluşturmaktadır. Adil bir rekabet ortamında gerçekleşecek kaliteli ve etkin üretim, piyasa katılımcıları için elde ettikleri başarıyı koruma ihtiyacı gerektirmektedir. Bu çalışmada üretim ve iş sırlarının haksız rekabet hükümlerince korunması ele alınmaktadır. Bu hususların incelenmesi için TTK m.55/1-b,3, TTK m.55/1-c, TTK m.55/1-d' den yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fair functioning of competition is an major fact for all market participants. The production and business secrets of market participants, who want to be superior to their competitors, create essential economic information that is worth protecting. Quality and efficient production to be occured in a fair competitive environment requires the need to maintain their success for market participants. This study deals with the protection of production and business secrets by unfair competition provisions. TTK m.55 / 1-b, 3, TTK m.55 / 1-c, TTK m.55 / 1-d were used to examine these subject.