Sağlık çalışanlarının kişilik özelliklerinin iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisi
The effect of personality traits of health employees on the job satisfaction and organizational commitment
  1. Tez No: 570628
  2. Yazar: BÜŞRA SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN VEDAT AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada sağlık çalışanlarının kişilik özellikleri ile iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu bağlam iki yüz on iki sağlık personeline anket uygulanmıştır. Anketler SPSS programında analiz edilmiştir. Analiz neticesinde elde edilen verilere göre, duygusal denge kişilik özelliği yüksek olan sağlık çalışanlarının iş tatminleri ve örgütsel bağlılıkları düşük bulunmuştur. Kadınların uyumluluk kişilik özelliklerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Analiz sonucuna göre kişilik özellikleri, iş tatmini ve örgütsel bağlılık yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir. Sadece gündüz çalışanların dışadönüklük kişilik özelliklerinin sadece gündüz nöbeti şeklinde çalışanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Analiz sonucuna göre iş tatmini ve örgütsel bağlılık çalışma şekline göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir. Kurumda 1 yıldan az süredir çalışanların iş tatmini düzeylerinin diğer çalışanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kurumda altı-on yıldır çalışanların uyumluluk kişilik özelliklerinin diğer çalışanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Örgütsel bağlılık kurumda çalışma süresine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir. Elde edilen verilere göre kişilik özellikleri, iş tatmini ve örgütsel bağlılık toplam çalışma süresine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the personality traits of health workers and job satisfaction and organizational commitment levels was investigated. In this context, two hundred twelve health personnel were surveyed. The questionnaires were analyzed in SPSS software. According to the data obtained from the analysis, it was found that job satisfaction and organizational commitment of the health care workers with high emotional balance personality trait were found to be low. It was determined that the compatibility personality trait of women were higher than men. According to the results of the analysis, personality characteristics, job satisfaction and organizational commitment did not show statistically significant differences according to age. It was determined that the extraversion personality trait is higher among daytime than the ones working only day shifts. According to the results of the analysis, job satisfaction and organizational commitment did not show statistical difference according to way of working. It has been determined that the level of job satisfaction of the employees is higher among those who are working for less than a year. It has been determined that the compatibility characteristics of the employees who are working for 6-10 years are higher than the other employees. Organizational commitment did not show a statistically significant difference according to the working time in the institution. According to the data obtained, personality traits, job satisfaction and organizational commitment did not show a statistically significant difference according to the total working time.