Yeni bir finansman aracı olarak yeşil tahviller ve yenilenebilir enerji yatırımlarına uluslararası etkileri
Green bonds as a new financial instrument and their international impact on renewable energy investments
- Tez No: 752956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA AKSOY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İklim değişikliği tüm dünyayı tehdit eden ortak bir sorundur ve iklim değişikliğinin insan kaynaklı en büyük nedenlerinden biri sera gazlarının atmosfere salınımıdır. Sanayi Devrimi'yle birlikte artan fosil yakıt kullanımı sera gazlarına neden olmakta ve bu gazların neden olduğu ısınma tüm canlıların yaşam kalitesine zarar vermektedir. Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla uluslararası işbirliği gerekmektedir ve Paris Anlaşması'na taraf olan ülkelerce sera gazı emisyonunun azaltılmasına yönelik taahhütte bulunulmuştur. Enerji günlük hayatın ve ülkelerin kalkınma politikalarının vazgeçilemez bir unsurudur. Enerji talebinin yenilenemeyen enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması, yenilenebilir enerjinin çevre ve insan sağlığına daha az olumsuz etkisinden dolayı iklim değişikliğinin önlenmesinde hayati öneme sahiptir. Ancak yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilecek enerji, yenilenemeyen enerji kaynaklarından elde edilen enerjiye göre daha fazla maliyete neden olmakta ve bu durum ülkelerin gelişmişlik seviyelerine göre farklı finansman sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. İklim değişikliği ile mücadelede ortaya çıkan finansman sorununun çözümünde yeni bir finansman aracı olarak yeşil tahviller öne çıkmaktadır. Yeşil tahviller çevre dostu projeleri finanse etmek üzere kullanılan bir tahvil türüdür. Yeşil tahvillerden elde edilen gelirlerin yeşil projelerde kullanılıyor olması, hem sera gazı emisyonlarının azaltılmasında olumlu bir etkiye, hem de ülkelerin sanayii faaliyetlerinin daha çevreci bir yöntemle devam etmesine ve büyümesine neden olmaktadır. Bu çalışma ile çok taraflı kalkınma bankalarının yeşil tahvil ihraçlarının yenilenebilir enerji yatırımlarına etkileri araştırılmıştır. Yerli ve yabancı makale rapor vs. kaynaklar taranarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda çok taraflı kalkınma bankalarının yeşil tahvil ihraçları ile yenilenebilir enerji kaynaklarının karşılaştığı finansal sorunların çözümüne yardımcı oldukları görülmüştür. Gelişmiş ülke ve bölgelere göre daha fazla finansal kaynağa ihtiyaç duyan, gelişmekte olan veya az gelişmiş ülke ve bölgelerin çok taraflı kalkınma bankaları aracılığıyla yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse edebildikleri, bu yönüyle çok taraflı kalkınma bankalarının enerji dönüşümünde çok önemli bir görevi yerine getirdiği, yenilenebilir enerjinin gelişmesi ve büyümesine yardımcı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change is a common problem threatening the whole world, and one of the biggest human-induced causes of climate change is the release of greenhouse gases into the atmosphere. The increasing use of fossil fuels with the Industrial Revolution causes greenhouse gases, and the warming caused by these gases harms the quality of life of all living things. International collaboration is needed to prevent this situation, and the countries that are party to the Paris Agreement have made a commitment to reduce greenhouse gas emissions. Energy is an indispensable element of daily life and development policies of countries. Providing energy demand from renewable energy sources instead of non-renewable ones is vital in preventing climate change due to the less negative impact of renewable energy on the environment and human health. However, the energy to be obtained from renewable energy sources causes more costs than the energy obtained from non-renewable energy sources, and this creates different financing problems according to the development levels of the countries. Green bonds are at the fore as a new financing tool in solving the financing problem in the fight against climate change. Green bonds are a type of bond used to finance environmentally friendly projects. The fact that revenues obtained from green bonds used in green projects both have a positive effect on reducing greenhouse gas emissions and cause the industrial activities of countries to continue and grow more environmentally friendly. In this study, the effects of green bond issuances of multilateral development banks on renewable energy investments were investigated. The findings obtained by reviewing domestic and foreign articles, reports, and sources were evaluated. As a result of the research, it was seen that multilateral development banks helped to solve the financial problems faced by green bond issuance and renewable energy sources. It was found that developing or underdeveloped countries and regions, which need more financial resources than developed countries and regions, can finance their renewable energy investments through multilateral development banks and aid in developing and growing renewable energy.