Sosyal medya kullanımı ve varoluşsal meseleler: Nitel çalışma
Social media use and existential issues: A qualitative research
- Tez No: 570653
- Danışmanlar: PROF. DR. HANNA NITA SCHERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnternetin ve sosyal medyanın insan hayatına hızla girmesiyle birlikte kullanımı da aynı hızla artmıştır. İnsanda yarattığı etkileri ve insanların ne gibi motivasyonlarla sosyal medyayı kullandığını anlamak son yıllarda birçok araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Varoluşçu görüş ise bireyin insan olma hallerini, hayattaki anlamını, insanın özünü ve varoluşunu anlamaya çalışmaktadır. Literatürde yapılan çalışmalara bakıldığında bu iki konunun doğrudan bir ilişkilendirilmesine rastlanılmamıştır. Çalışmanın amacı bireyler sosyal medyayı hangi varoluşsal meseleler nedeniyle kullanmakta ve bireylerin sosyal medyayı kullanırken ortaya hangi varoluşsal meseleleri çıkmakta bunu anlamaya çalışmaktır. Örneklem, Hasan Kalyoncu Üniversitesinde öğrenim gören ve aktif olarak sosyal medya kullanan 10 kadın öğrenci olarak belirlenmiştir. Her katılımcı ile birebir ve yüz yüze olmak üzere 1'er görüşme yapılmış ve görüşmeler ses kayıt cihazına alınarak kaydedilmiştir. Yapılan görüşmeler daha sonra nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonuçlarında göre bireylerde ''ötekiler, hayat ile bir bağ kurma ve ikame bir varoluş yolu olarak sosyal medya, çelişkiler ve ikilemler ve otantik olmayan bir varoluş şekli olarak sosyal medya'' olmak üzere 4 üst tema çıkmıştır. Her üst temanın çeşitli sayılarda alt temaları bulunmaktadır. Tüm temalar, literatürdeki bilgilerle, kuramlarla ve çalışmalarla birleştirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the fast infiltration of the Internet and social media into human life, they have become widely used. Understanding their effects on individuals and the drivers of social media use has been a subject of several researches in recent years. The existential approach aims to analyze the individuals' humanitarian aspects, their meaning in life and the core and existence of the human being. Literature review revealed no research reporting the direct correlation between these two issues. The purpose of this research is to understand the existential issues encouraging the individuals to use the social media and to reveal the existential issues that emerge during social media use. The sample group of research consisted of 10 female students studying at Hasan Kalyoncu University who were using social media in an active manner. An individual and face-to-face interview was performed with each participant and the interviews were voice recorded. Then the interviews were analyzed through interpretative phenomenological analysis method among the qualitative research methods. According to the findings of analysis, there were 4 super-themes related with the individual, which are;“the others”,“social media as a tool of establishing a bond with life and as a substitute tool of existence”,“paradox and dilemmas”and“social media as a form of non-authentic existence”. Each super theme has several sub themes. All the themes were studied in combination with literature data, theories and studies.