Katı atıkların özellikleri-bertaraf metodlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 57067
  2. Yazar: NEVİN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çevre sorunlarından biri olan katı atıkların, çeşitleri ve miktarları, gelişen endüstriye ve çoğalan nüfusa paralel olarak artmaktadır. Bu çalışmada, katı atıkların dane çapı, su muhtevası, pH, birim hacim ağırlığı ve benzeri özellikleri ile miktarlarını etkileyen faktörler incelenmektedir. Katı atıkların uzaklaştırılmasında en uygun çözümün hangisi olabileceği araştırılarak, katı atıkların bertaraf metodları olan; yakma, kompostlaştırma, düzenli depolama, piroliz metodları geniş bir şekilde açıklanmaktadır. Ayrıca, doğal kaynakların sınırlılığının anlaşılmasından sonra, daha çok önem kazanan geri kazanma metodu da kapsamlı olarak anlatılmakta ve bertaraf metodları karşılaştırılmaktadır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY The variety and quantity of solid wastes which is one of the environment problems; increases with the parallelism of developing industry and rising population. In this study; dimensional analysis, water content pH, weight of unit wolume and similar properties of solid wastes with the factors that effects the quantities one being examined. By researching on the most suitable solution for the solid wastes being taken away; burning, composting, sanitary landfilling, pyrolysis methods which are apart from methods of solid wastes. Furthermore the recycling method, which becomes more important after being understood the limitation of natural resource, is being explained extensively and the apart from methods are being compared.