İki dilli öğrencilerin matematik dersindeki öğrenme güçlüklerinin incelenmesi
Investigation of learning difficulties of bilingual students in mathematics course
  1. Tez No: 570661
  2. Yazar: YASİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇEZİKTÜRK KİPEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, iki dilli öğrencilerin matematik dersindeki öğrenme güçlüklerinin incelenmesi ve sığınmacı veya mülteci olarak ülkemize gelen öğrencilerin farklı ırk, inanç, etnik yapı ve değişik sosyal gruplardan olmalarına bakılmaksızın eşit eğitim fırsatlarından yararlanması hedeflenmiştir. Araştırma sonucunda, iki dilli öğrencilerin matematik dersinde öğrenme güçlükleri yaşadıkları görülmüştür. Öğrencilerin iki dilli olmasının, öğrencilere bazı boyutlarda avantaj sağlarken, bazı boyutlarda dezavantaj oluşturduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak, ülkemizde sayıları giderek artan iki dilli öğrencilerin eğitim ve öğretimine yönelik daha fazla çalışma yapılması ve eğitim müfredatının buna göre ayarlanması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the learning difficulties of bilingual students in mathematics classes and to ensure that the students who come to our country as refugees and asylum seekers benefit from equal educational opportunities regardless of their different races, beliefs, ethnicities and different social groups.As a result of the research, it has been found out that bilingual students had learning difficulties in mathematics lesson. It has been observed that bilinguality of students provides advantage in some dimensions while it creates disadvantage in some dimensions. Based on the results of the study, it has been considered that more studies should be done for the education and training of bilingual students in Turkey and the curriculum should be adjusted accordingly.