Zünnûn el-Mısrî'nin (Ö. 245/859) tasavvuf anlayışı
Dhu'l-Nun al-Mısri's (D. 245/859) understanding of sufism
- Tez No: 570665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI BAYRAM BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bir ilmi en iyi şekilde anlayabilmenin yöntemi ilk olarak o ilmin gelişim seyrini etkileyen kurucu isimlere yönelmektir. Bu nedenle çalışmamızda tasavvufun bir din ilmi şeklinde kimlik bulmasına katkı sağlayan, erken dönem tasavvuf tarihinin başlıca isimlerinden Zünnûn el-Mısrî'nin tasavvuf anlayışı incelenmiştir. Birinci bölümde Zünnûn el-Mısrî'nin hayatı ele alınmıştır. Mısır'da yaşayan Zünnûn el-Mısrî farklı pek çok bölgeye seyahat etmiştir. Haller ve makamlardan ilk bahseden kişilerden biri olarak Zünnûn, mârifet anlayışı ile ön plana çıkmış ve bazı araştırmacılar tarafından teosofik tasavvufun kurucusu şeklinde nitelendirilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde ise Zünnûn el-Mısrî'nin tasavvuf anlayışını inceleyebileceğimiz mârifet, tevhid, iman gibi konular ve tasavvufun temel meseleleri hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Çalışmamızın sonucunda ise Zünnûn el-Mısrî'nin tasavvufun bir din ilmi haline gelmesinde katkısı bulunan ve kendinden sonraki sûfîleri-âlimleri etkileyen bir mutasavvıf olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The best way to understand a science is to turn to the founder names that affect the course of development. For this reason, in our study, Dhu'l-Nun al-Mısri's (d. 245/ 859) understanding of Sufism was examined. In the first chapter, the life of Dhu'l-Nun was discussed. Dhu'l-Nun al-Mısrî who lives in Egypt has traveled to many different regions. Dhu'l-Nun as one of the first people who mentioned the cases and authorities came to the forefront with the understanding of mercy and was considered by some researchers as the founder of the“theosophical tasawwuf”. In the second and third chapter, the views of Dhu'l-Nun al-Mısrî's teachings, the subject of Sufism, tawhid, faith and the main issues of Sufism are examined. As a result of our study, it was determined that Dhu'l-Nun al-Mısrî was a sufi who contributed to the development of Sufism as a religious science and influenced the later Sufis and scholars.