Erken dönem sûfî düşüncesinde insan özgürlüğü problemi
The problem of human freedom in early sûfi thought
- Tez No: 980709
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kelam Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslam düşünce geleneğinde uzun süredir tartışılan insan özgürlüğü problemini erken dönem sûfî düşünce ekseninde ele almaktadır. İnsan fiillerinin kaynağı, iradenin mahiyeti ve ilahî irade ile kul iradesi arasındaki ilişki, tarih boyunca kelamî tartışmalarda merkezî bir konu olmuştur. Sûfî düşünce ise bu meseleye yalnızca teorik değil, aynı zamanda içsel ve tecrübî bir perspektifle yaklaşarak özgürlük sorununu farklı bir zemine taşımıştır. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde özgürlük, fiil, irade, ilim, istitâat, kesb ve kader gibi temel kavramlar tanımlanmış, ardından insan özgürlüğü probleminin ortaya çıkışına etki eden siyasi, dini, fikrî ve sosyo-kültürel etkenler tarihsel bağlamda ele alınmıştır. Bu çerçevede Emevîler dönemindeki kaderci anlayışın siyasal işlevi, dini metinlerin yorum farklılıkları ve Tanrı tasavvurlarının özgürlük anlayışına etkisi detaylandırılmıştır. İkinci bölümde ise Hasan Basrî, Zünnûn el-Mısrî, Cüneyd-i Bağdâdî gibi erken dönem sûfîlerin Tanrı tasavvurları, irade anlayışları, kelam ekolleriyle ilişkileri ve fiillerdeki insan rolüne dair yaklaşımları incelenmiştir. Ayrıca sabır, şükür, rıza ve tevekkül gibi sûfî geleneğin özgün kavramları üzerinden özgürlük problemi değerlendirilmiş, tevekkülün yanlış anlaşılmasına neden olan algılar eleştirilerek sahih bir tevekkül anlayışı önerilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sûfî düşüncenin insan özgürlüğüne dair sunduğu alternatif yaklaşımı, kelamî tartışmalarla karşılaştırmalı olarak ortaya koymak ve tasavvuf-kelam ilişkisinin bu bağlamdaki katkılarını ortaya çıkarmaktır. Böylece özgürlük probleminin yalnızca teorik değil, içsel ve tecrübi boyutundaki bireysel, aynı zamanda toplumsal düzeydeki yansımaları da ortaya konmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the problem of human freedom, which has long been discussed in the tradition of Islamic thought, in the context of early Sufi thought. The source of human actions, the nature of will, and the relationship between the divine will and the will of the servant have been central issues in theological discussions throughout history. Sufi thought, on the other hand, has approached this issue not only theoretically but also from an internal and empirical perspective, taking the problem of freedom to a different level. The thesis consists of two main parts. In the first part, basic concepts such as freedom, action, will, knowledge, ability, acquisition, and destiny are defined, and then the political, religious, intellectual, and socio-cultural factors that have influenced the emergence of the problem of human freedom are discussed in a historical context. In this context, the political function of the fatalistic understanding in the Umayyad period, the differences in interpretation of religious texts, and the impact of the conceptions of God on the understanding of freedom are detailed. In the second part, the God perceptions, will understandings, relations with schools of theology and approaches to the role of humans in actions of early Sufis such as Hasan Basri, Zunnûn el-Misri, Junayd-i Baghdadi are examined. In addition, the problem of freedom is evaluated through the original concepts of the Sufi tradition such as patience, gratitude, consent and trust in God, and the perceptions that cause misunderstanding of trust in God are criticized and a genuine understanding of trust in God is proposed. The aim of this study is to present the alternative approach offered by Sufi thought regarding human freedom in comparison with theological discussions and to reveal the contributions of the Sufism-theology relationship in this context. Thus, it sheds light on not only the theoretical but also the individual and social reflections of the problem of freedom.