İbn Bâcce'nin 'Risale fi İttisâli'l-Akli Bi'l-İnsan' adlı eserinin tahlil, tahkik ve tercümesi
Analysis, critical edition and translation of İbn Bajja's Risalat Ittisal al-'Aql Bi-l-İnsan
- Tez No: 570670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Endülüslü filozof İbn Bâcce'nin felsefe alanında yazmış olduğu Risale fi İttisâlü'l-Akli bi'l-İnsan isimli eserinin tahkik, tahlil ve tercümesi yapılmıştır. Eserin adından da anlaşılacağı üzere, insanın faâl akılla ittisâl kurma sürecini konu almakta, bu süreçte aklın ve ittisâlin nasıl olması gerektiği ve ittisâlin çeşitleri ele alınmıştır. Akıl konusu, felsefî düşünce geleneğinde çok önemli bir konuma sahiptir. Pek çok filozof tarafından ele alınan, varlığın hakikatini idrak eden cevher şeklinde tanımlanan akıl, bilgi nazariyesinin özünü teşkil etmektedir. İbn Bâcce, temelde insan ve insan mutluluğunu ele alsa da akıl onun bilgi nazariyesi için oldukça önemlidir. İnsanın düşünme yetisine sahip olması, onu diğer varlıklardan ayıran en büyük özelliğidir. Bu özellikteki insanda, varlıklar âlemindeki bilgilere sahip olacak güç de mevcuttur. İbn Bâcce'ye göre, akıl, kendisiyle akledilen bir kuvvettir. Bu aklî kuvvet, insanda belirli aşamalar halinde bulunur. Bu aşamalar üç mertebe şeklinde olup, bir mertebeden diğer mertebeye yükselmek mümkündür. İbn Bâcce'nin yazmış olduğu bu risalede, mertebeler detaylı olarak ele alınmıştır. Son mertebe, insan aklının en üst seviyeye ulaştığı faâl akıl mertebesidir. İnsan bu mertebede, hakikatleri kendisi ile görmektedir. Çalışmamızda İbn Bâcce'nin eserini incelemek, onun bu konudaki görüşlerinin ne'liğini de ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study we have provided, the translation and a esitical edition of Ibn Bajja's Andulusian scholar work, Risalat fi 'ttisal al- aql bi'l-insan. As understood from the name of the work, the process of imposing human with active mind, how the intellect and agglutination should be in this process and the types of agglutination have been discussed. As understood from the name of work, the process of imposing human with active mind, how the mind and agglutination should be in this process and the types of agglutination have been discussed. The subject mind has a very important place in the philosophical thought tradition. The mind that is the essence of knowledge has been studied by many philosophers, defined as the ability that realizes the truth of existence. Although Ibn Bajja takes human and human happiness as a basis, the mind is very important for his theory. The fact that human has the ability to think is the most important feature that separates human from other existents. In this realm of human being that has this feature has the power to have information too. According to Ibn Bajja the intellect power of the intellection itself. This mental power has certain stages in human. These stages are in the form of three stages. It is possible to rise from one to another. In one of the manuscript that Ibn Bajja has written, the rankings have been discussed in detail. The last range is the level of active mind where the human mind reaches the highest level. The human beings see the truth itself in this level. In this study, my aim is to examine the work of Ibn Bajja and reveal the nature of his views on this issue.