İşletmelerde iş-yaşam ve iş-aile yaşam dengesinin ölçülmesi: İnşaat sektöründe bir araştırma
Measurement of business-life and work-family life in business: A research in the construction sector
  1. Tez No: 570751
  2. Yazar: SEMİH COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanların hayatlarının bir parçası olan iş hayatı özel yaşam ve aile yaşamı ile birbirine yakın bir ilişki içerisindedir. Bu yakın ilişkinin bazı olumsuz sonuçları vardır. İş yaşamı ve aile yaşamı birbiri içerisine birçok sorun taşır. Sorunlar genel olarak yanlış yorumlanır ya da fark edilmez ve yaşamın tüm alanlarını etkiler hale gelir. Bu ilişkinin neden olduğu iş-yaşam ve iş-aile yaşam dengesindeki bozulmaların örgütsel ve kişisel sonuçları incelendiğinde önemini daha iyi kavranır. Bu iki kavram ile ilgili birçok araştırma vardır. Farklı sektörlerde ve alanlarda yapılacak çalışmalar ile iş-yaşam ve iş-aile yaşam dengesindeki bireysel, örgütsel ve ailesel sorunların neden ve sonuçlarının tespit edilmesi, çözüm önerilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile Bandırma ilçe merkezi sınırları içinde, inşaat sektörüne bağlı çalışanlar ve inşaat firmalarının çalışanlarının iş-yaşam ve iş-aile yaşam dengelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışma 100 çalışan üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre iş-yaşam ve iş-aile yaşam dengesi arasında doğru orantılı ilişki tespit edilmiştir. Sonuçlara göre çok çalışmak iş-yaşam ve iş-aile yaşam dengesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca yaş, mesai dışında çalışma, meslek ve çalışma saatlerinin dengeyi etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlarla birlikte teori ve uygulama açısından bazı kısıtlar ve ileride yapılacak araştırmaları yönlendirme bakımından tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Work life, which is a part of people's lives, is in close relationship with private life and family life. This close relationship has some negative consequences. Business life and family life carry many problems into the each others. Problems in general are misinterpreted or unnoticed and will affect all areas of life. When the organizational and personal consequences of the deterioration in the work-life and work-family-life balances are examined, the importance of relationships are better understood. There are many researches on these two concepts. It is necessary to determine the causes and consequences of the individual, organizational and familial problems in the work-life and work-family-life balances in different sectors and areas and to develop solution proposals. In this study, it is aimed to measure the work-life and work-family-life balances of the employees of construction sector and construction companies within the borders of Bandırma district. The study was carried out over 100 employees. According to the findings of the study, a direct relationship was found between work-life and work-family-life balance. According to the results, working overtime has negative affect to work-life and work-family-life balance. It was also concluded that age, working overtime, occupation and working hours affect the balance. In addition to these conclusions, some limitations in terms of theory and practice and suggestions for future research are presented.