Çin İmparatoru Qin'in toprak askerlerinin incelenerek günümüzün yöntemleri ile uygulama yapılması
Analysis of the Chinese Emperor Qin's terra cotta army and performing application with today's methods
  1. Tez No: 570754
  2. Yazar: EMİNE SERPİL GÖRDES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çin tarihindeki kaos dolu bir zaman olan“Savaşan Devletler Dönemi”(M.Ö. 475 – 221) sırasında; M.Ö. 259 yılında doğan, M.Ö 247 yılında 12,5 yaşında iken tahta geçen ve M.Ö. 221 yılında 6 devleti birleştirerek imparator olan Qin Shihuangdi, ülkeye kendi adını vermiş ve muhteşem imparator unvanını dünyaya ilan etmişti. M.Ö. 210 yılına kadar hüküm süren İmparator Qin, kendisine başkaldırdığını düşündüğü birçok aydın, işçi ve köylüyü öldürtmüş, tüm edebiyat ve felsefe kitaplarını yaktırmış; kendi hukuk düzenini ve temel değerlerini eşit olarak, ancak gaddar ve zorba bir şekilde uygulatmıştır. Çok fazla düşmanı olan ve ölmekten çok korktuğu bilinen Qin, ölümünden sonra da kendisini korumak üzere bir ordu kurulmasına karar vermiş, bu amaçla da pişmiş toprak (terracotta) askerlerden bir ordu oluşturulmasını istemiştir. Ayrıca kendisi için de bir anıt mezar yapımını başlatmıştır. Anıt mezarında bir cıva gölünün içinde yüzdüğü değerlendirilen Qin'in katafalkına henüz ulaşılmamıştır. Qin'i koruyacak toprak ordudaki askerlerin üretim sorumluluğunun 8 ayrı sülaleye verildiği, toprak askerlerin kulaklarına ait (mühürlerden) analizlerden anlaşılmıştır. Kazıların başlatıldığı 1975 yılından bugüne kadar, yaklaşık 8000 pişmiş toprak askerin gün yüzüne çıkarıldığı bu muhteşem ordunun yanında, teçhizat, malzeme ve silahlar ile atlar ve at arabaları da çukurlardan çıkarılmıştır. Farklı yüzlere sahip binlerce askerin, farklı bakış ve duruş sergilediği terracotta ordusunda; pişirilmiş ve boyanmış toprak askerlerin muhteşem ayrıntılara sahip kıyafetleri, zırhları ve teçhizatları ile bulundukları çukurlarda savaşmaya hazır olduklarını gösteren dizilimlerine hayranlık duyulmaması mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
During the“Warring States Period”, (B.C. 475- 221) a time of chaos in Chinese history; The Emrerior Qin Shihuangdi who was born B.C. 259, took the throne when he was 12.5 and united 6 states; proclaimed the title of“The Great Emperior ”and gave his own name to the country. Emperior Qin, killed many intellectuals, workers and peasants whom he thought he had rebelled, and burned all his books of literature and philosophy; it has applied its legal order and its basic values equally, but in a cruel and tyrannical way until B.C. 210. Qin, who is known to have many enemies and is very afraid of dying, decided to establish an army to protect him after his death, and for this purpose he ordered to build clay (terracotta) soldiers army. He also initiated the construction of a tomb for himself. Qin's catafalk, which is considered to have been swimming in a mercury lake in the tomb, has not yet been reached. It is understood from the analysis of the ears (seals) of the terracotta soldiers that the responsibility of the production of the soldiers in the land army to protect Qin was given to 8 separate lineages. Excavations began in 1975, so far, about 8000 terracotta soldiers were unearthed on the side of this magnificent army, equipment, materials and weapons, horses and carts were removed from the pits. In the terracotta army where thousands of soldiers with different faces exhibited different views and positions; it is impossible to not admire the array of terracotta and painted earth soldiers who are ready to fight in their pits with their magnificent details, their clothes, armor and equipment.