Özel hastanelerde yönetimin profesyonelleşmesinin kurumsallaşma süreci üzerindeki etkisi: Gaziantep ilindeki özel hastanelerde bir uygulama
The effect of professionalization of management in private hospitals on institutionalization process: An application in private hospitals in Gaziantep province
  1. Tez No: 570755
  2. Yazar: ÖZLEM ORDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Özel hastanelerin artışıyla birlikte sağlık hizmetlerinin kâr odaklı bir anlayış içine girmelerine neden olmuştur. Özel hastane yönetimi anlayışı patron ve yönetici kavramlarını birbirinden ayrı şekilde kullanmaya başlamış ve patronun veya kurucunun yönetsel anlamda yetersiz kalmasıyla birliktede profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Özel hastanelerin profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesi hastanelerin kurumsallaşması ihtiyacını doğurmuştur. Son yıllarda yasal, teknolojik ve bilimsel gelişmelerinde etkisiyle rekabet ve sağlık hizmetlerinin bir arada olduğu özel hastanelerde rekabet durumu oluştuğu görülmektedir. Bu durum kurumsallaşmanın olduğu nitelikli iş gücünün kullanıldığı özel hastanelerin tercih edilmesini sağlamıştır. Bu çalışmada özel hastanelerde yönetimde yaşanan profesyonelleşme ve kurumsallaşma üzerine etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma Gaziantep ilindeki özel hastanelerden anket ile toplanan verilerle yapılmıştır. Araştırmanın amacı Gaziantep ilindeki özel hastanelerde yönetimin profesyonelleşmesi ve kurumsallaşma üzerindeki etkisini incelemektir. Yapılan bu çalışmada özel hastanelerin yönetiminin profesyonelleşmesinin kurumsallaşma üzerinde etkili olup olmadığı incelenmiş ve yapılan analizler sonucunda kurumsallaşmanın gerçekleşebilmesi için yönetimin profesyonelleşmesinin büyük bir öneme sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the rising of the number of private hospitals, health services to insert a profit- oriented approach. The perspective of private hospitals management has started to use the conceptsof boss and manager seperately and with the insufficiency of the boss or founder in managerial sense. İt has unveiled the need to be managed by professional managers. The manegement of private hospitals by professional managers has caused the need for institutionalization of the hospitals. Recently, it has been observed that with the effect of legal, technological and scientific developments there is a competitive situation in private hospitals where competition and health services are combined. This has led to the preference of private hospitals where qualified labor force with institutionalization is used. In this study, especially in private hospitals, the professionalization and institutionalization of management have been studied. The research was conducted with data collected from private hospitals in Gaziantep province by survey. The aim of the study is to examine the effects of management on professionalization and institutionalization in Gaziantep province. In this study, it was examined whether the professionalization of private hospital management was effective on institutionalization and the professionalization of management was of great importance in order to achieve institutionalization as a result of the analyses performed.