Accessibility from right based approach: The case of arts institutions
Hak temelli yaklaşımdan erişilebilirlik: Sanat kurumları örneği
  1. Tez No: 570760
  2. Yazar: PINAR AKTAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖKÇE DERVİŞOĞLU OKANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Müzecilik, Sosyoloji, Law, Museology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, müzeler, galeriler, kültürel merkezler gibi sanat kurumlarında engelli kişiler için sağlanan erişilebilirlik uygulamalarına hak temelli bir perspektiften bakmayı amaçlar. Çalışmanın 3 katmanı vardır. İlki; engelli hakları mücadelesinin günümüze kadar gelen engelliliğe dair bakışa etkisini incelemeye çalışır. Bunu yaparken de engelliliğe bakışı temelden değiştiren Engelli Hakları Sözleşmesinden bahseder ve“ayrımcılık yasağı”,“erişilebilirlik”,“evrensel dizayn”ve“makul uyumlaştırma”gibi Sözleşmenin getirdiği kilit kavramları açıklar. İkinci katmanda; kültürel hayata katılım ve çalışma ve istihdam hakları doğrultusunda, sanat kurumlarına erişilebilirlik; izleyici, sanatçı ve kurum çalışanı erişme olarak 3 ayırır ve her bir kategori için sanat kurumlarında ne tür erişilebilirlik uygulamaları var bunu tartışır. Üçüncü katmanda tüm bu tartışmaları Türkiye özelinde ve Türkiye'deki pratiklere bakarak yeniden yapar. Tezin odak grubunu engeli izleyiciler, sanatçılar ve kurum çalışanları oluştururken, odak alanını sanat kurumları oluşturmaktadır. Bu çalışma nitel araştırma metotlarından derinlemesine mülakatlara dayanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ana argümanı; kurumlarda ve kişilerde haklara dair bir bilinç olsa da kurum perspektifinden bu erişilebilirlik uygulamalarını engelli kişiler için tam ve etkin bir biçimde sağlama motivasyonuna dönüşmüyor olması diğer yanda ise kişilerde sanata eşit erişim konusunda bir savunuculuğa yol açmıyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines accessibility practices for people with disabilities in art institutions such as museums, galleries and cultural centres from a rights-based perspective. There are 3 layers of this study. First; it assesses the effect of the rights movement of people with disabilities from the perspective of disability. In doing so, the thesis mentions the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, which fundamentally altered the general understanding of disability, and explains the key concepts of the Convention, such as“non-discrimination”,“accessibility”and“universal design”. In the second layer of this study; in the context of the right to participation in cultural life and to right to work, access to art institutions is divided into three topics as accessing as audiences, artists and employees and discusses what kinds of accessibility practices exist in art institutions for each category. In the third layer, approach to accessibility and accessibility practices in Turkey are examined. The focus group of the thesis consists of audiences, artists and employees of the institution and focus area consists of arts institutions. This study is based on qualitative methods on in-depth interviews. The main argument of this study is the awareness on the rights of people with disabilities from the institutional perspective it does not lead to the motivation to provide full and equal accessibility on the other hand from the individual perspective it does not lead to advocacy for equal access to an art in individuals.