Taha Huseyn'in Kitabu'l-Eyyam romanı ile Peyami Safa'nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu romanının psikolojik yönden karşılaştırılması
A Psychological Comparison of Taha Huseyn's al-Ayyam novel and Peyami Safa's 9th Hariciye Ward novel
- Tez No: 570761
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZIM ÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Batı dünyasında başlangıç tarihi bir hayli eskiye dayanan psikolojik roman türü Türk edebiyatında 1850 yılından sonra, Modern Arap edebiyatında ise 1900'lü yılların başında başlamaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde psikolojik roman türünde yazılan Türk ve Arap edebiyatından beşer adet roman incelenmiştir. Psikolojik roman olarak Türk edebiyatından Recâizâde Mahmut Ekrem'in Araba Sevdası, Mehmet Rauf'un Eylül'ü, Peyami Safa'nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sı ve Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar romanları incelenmiştir. Modern Arap edebiyatından psikolojik roman olarak Taha Huseyn'in el-Eyyam'ı, İbrahim Abdulkadir el-Mâzini'nin İbrahim el-Katib'i, Tevfik el-Hakim'in Avdetu'r-Ruh'u, Muhammed Huseyn Heykel'in Zeyneb'i ve Abbas Mahmut el-Akkad'ın Sara'sı incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Türk edebiyatının otobiyografik tarzda yazılan psikolojik roman türünün en önemli örneklerinden Dokuzuncu Hariciye Koğuşu ve modern Arap edebiyatından aynı türden olan Kitabu'l-Eyyam, ana kahramanları, diğer kahramanları, zaman – mekân ve verilen mesaj açısından karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonucunda farklı coğrafyalarda ve farklı sosyo-kültürel ortamlarda bulunan yazarların içinde bulundukları durumu ve ruh hallerini romanlarına yansıttıklarını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the Western world, the history of the psychological novel, which dates back a long time, started in 1850 in Turkish literature and in the modern Arabic literature in the early 1900s. In the first part of our study, five novels of Turkish and Arabic literature written in the form of psychological novels have been examined. As a psychological novel of Turkish Literature, the novels 'Araba Sevdası' by Recâizâde Mahmut Ekrem, 'Eylül' by Mehmet Rauf, 'Dokuzuncu Hariciye Koğuşu' by Peyami Safa , Kürk Mantolu Madonna by Sabahattin Ali and Tutunamayanlar by Oğuz Atay have been examined. As psychological novels of modern Arabic literature, 'el-Eyyam' by Taha Huseyn, 'İbrahim el-Katib' by İbrahim Abdulkadir el-Mâzini, 'Avdetu'r-Ruh' by Tevfik el- Hakim, 'Zeyneb' by Muhammed Huseyn Heykel and 'Sara' by Abbas Mahmut el- Akkad have been examined. In the second part of our study, of the most important examples of the psychological novel genre written in autobiographical style of Turkish literature, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu was compared with Kitabu'l-Eyyam which is the same kind in modern Arabic literature in terms of their main characters, heroes, time - space and the given message. As a result of our study, we see that the writers in different regions and in different socio-cultural environments reflect their situation and moods in their novels.