What justifies civil disobedience?
Sivil itaatsizliği ne meşru kılar?
  1. Tez No: 570769
  2. Yazar: AHMET BİLAL KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KOÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez sivil itaatsizliğin meşrulaştırılabileceğini savunmaktadır. Sivil itaatsizlik illegal olabilir, fakat aynı zamanda ahlaki açıdan doğru ve haklı da olabilir. Tez beş bölümden oluşuyor. Sivil itaatsizlik sürekli değişen ve tartışılan bir kavram olduğu için, ilk bölüm sivil itaatsizliğin farklı kavramsallaştırılmalarını analiz ediyor. Bu analiz sırasında, beş ana tartışma ekseni ve on bir bileşen ön plana çıkıyor. Üçüncü bölümde analiz edilen düşünürler, yasalara uymamanın gayriahlaki olduğunu, ahlakın yasalara uymayı gerektirdiğini savunuyor. Bu görüşlere karşıt olarak dördüncü bölüm sivil itaatsizliğin gerekçelendirilmesini analiz ediyor. Farklı bağlamlarda, yasalara uymak gayriahlaki, uymamak ise ahlaki olabilir. Dördüncü bölüm, kavramın normatif boyutunu üç kısımda inceliyor. İlk kısım sivil itaatsizliği ahlak prensibi, ikinci kısım ahlaki değer, üçüncü kısımsa bir erdem pratiği olarak analiz ediyor. Son bölüm sivil itaatsizliğe ihtiyacımız olduğunu, but sebeple marjinalleştirmemiz gerektiğini savunuyor. Tez, ne yasalara uymada ne de yasalara uymamada kendinden gelen bir değerin olmadığını savunuyor. Çünkü, ikisi de eşit olarak gerekçelendirmeye ihtiyaç duyar. Öte yandan, tez yasaların sadece araçsal değeri varken, insanların kendinden gelen bir değeri olduğunun altını çiziyor. Sonuç olarak, tez sivil itaatsizliğe ahlak prensibi, ahlak değeri ya da erdem pratiği olarak başvurulabileceğini savunuyor. Öte yandan, politik açıdan da, demokrasiyle ilgili sorunların giderilmesindeki araçsal önemini ön plana çıkartıyor. Bu açıdan, bazı durumlarda sivil itaatsizlik hoşgörülebilir ve ahlakidir.
Özet (Çeviri)
Thesis aims to show that civil disobedience should be justifiable. More precisely, civil disobedience should be justifiable, because it can be illegal, but also can be morally right and just. Paper is divided into five chapters. Civil disobedience is continuously changing and contested concept, so first chapter analyzes the various conceptualization of the concept. At the analyze of various conceptualization, five main axis's and eleven constituents comes into prominence. Thinkers which is analyzed at third chapter argues that it would be immoral to disobey the laws, morality requires obedience to laws. In contrast to this view at the fourth chapter paper analyzes the justifications of civil disobedience. In various contexts, it would be immoral to obey the laws, morality requires disobedience. Fourth chapter analyzes the normative dimension of the concept into three sections. These three sections analyze the arguments that consider civil disobedience as a moral principle, as a moral value and as a practice of virtue. At the last chapter, paper argues that we need civil disobedience concept, so we should not marginalize it. Paper underlines that there is nothing valuable neither in obedience nor in disobedience to laws per se. Not only disobedience to law, but also obedience to law equally need justification. Because, in various contexts, it is immoral to obey laws, and moral to disobey laws. Overall, this paper argues that civil disobedience can be undertaken as a moral principle, as a moral value and practice of virtue. On the other hand, it is politically justified to overcome democratic deficits. In this context, civil disobedience is not only tolerable, but also praise-worthy.