What justifies resistance? Resistance as the necessity of freedom
Direnişi ne haklılaştırır? Özgürlüğün zorunluluğu olarak direniş
  1. Tez No: 436994
  2. Yazar: GÖRKEM GİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KOÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez doğrudan direniş ve direnişin gerekçelendirilmesi sorusu üzerinde durmaktadır. İlişkiselliğin temel ögelerinden biri olarak direniş, bu çalışmada yalnızca politik bir olay olarak değil, aynı zamanda bir doğal oluş olarak ele alınmıştır. Meşruiyet, bir otorite ve hukuku gerektirirken, gerekçelendirme bir hak tanımı üzerinden yapılır. Direnme hakkının sınırları, egemenlik teorisinde hukuk çerçevesinde belirlenmiştir ancak iktidarın hukukun belirlenimlerinin dışında yayılmasından dolayı, direniş de hukuksal çerçeveden taşar. Böylece meşruiyetin belirlemediği bir gerekçelendirme sorunuyla karşılaşırız. Hukuk dışı bir hak vurgusu içinse güç ilişkilerine geri dönülür. Bu tezin savı, direnme hakkının doğal olarak bir varlıkta kalma, gücünü olumlama çabası olduğu, hiçbir şekilde devredilemeyeceği, yasayla sınırlandırılamayacağı, dolayısıyla iktidarın her biçimine karşı olduğudur. Doğal hak, sivil durumda da korunur. Bu nedenle ilkin, direniş, bir gücün ifadesi olarak kurgusal öznenin tahakkümünden ayrılmış, güç ilişkileri içine yerleştirilmiştir. Direnişin öznel unsurları epistemolojik temelde, nesnel unsurları ontolojik temelde incelenir ve bu temeller sırasıyla spekülatif (bilince dayalı) ve edimsel (güce dayalı) bileşenlere dayanak sağlar. Bir direniş, tezahür biçimine göre niceliksel, bağlamsal ve araçsal özelliklerine uygun olarak sınıflandırılabilir. Türler ise biçimden bağımsız olarak, olumsuzlama ve olumlama fonksiyonlarına göre ayrılmıştır. Direnişe bir anlam ve değer atfeden ise güç ilişkilerindeki olumlayıcı ya da olumsuzlayıcı karakteridir. Bedeni ve oluşu gerçekliği içinde ele alırken duygulanımlarını göz ardı etmek ya da ütopik bir özne olarak tanımlamak insan doğasıyla uyuşmayan bir kurguya düşmemizi sağlar. Bu nedenle oluşun özü olarak gücü onun hakkını tanımladığı ölçüde beden, varlıkta kalmaya ve eyleme kudretini arttırmaya çabalar. Olumsuzlama, kudret arttırımında direnişin ancak spekülatif ve ikincil bir ögesi olarak kalır. Direnme hakkı ise ancak buna sebep olabildiği, nihilizmden kaçıp hayatı üretebildiği, yani farkı olumladığı ölçüde gerekçelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present thesis zeroes in directly on resistance and the question of how to justify resistance. In this study, resistance as a basic relational element is discussed not only as a political event but also as a natural becoming. In sovereignty theory, the boundaries of the right of resistance are drawn in accordance with law. However, since Power spreads beyond the frame defined by law, resistance overflows this frame. Thus we face a question of justification that is not determined by legitimization. To be able to focus on an extralegal right, going back to power relations is essential. The main argument of the present thesis is that the right of resistance is an effort to stay in being naturally and to affirm its power; that it can never be handed over or limited by law and that it is opposed to all forms of Power. A natural right is preserved in civil state, as well. That is why resistance as an expression of power is first separated from the domination of the fictional subject and laid within the framework of power relations. The subjective elements of resistance are worked through on epistemological terms and its objective elements on ontological terms and these terms form the basis respectively of speculative -based on consciousness- and actual -based on power- components. A resistance, considering the way it manifests itself, can be classified according to its quantitative, contextual and instrumental features. The types are decided upon considering affirmation and negation functions independently of form. What renders resistance meaningful and valuable is its affirmative and negative role in power relations. While handling bodies and becomings in, neglecting their affections or defining them as utopic subjects lead us to fall into some kind of a fallacy incompatible with the human nature. Therefore, a body strives to stay in being and increase its power of acting to the extent that its power as its essence defines its right. Negation has to be reduced to being a speculative and secondary element of resistance in regard to increment of power. As for the right of resistance, it is justified to the extent it can lead to that and it can produce life while refraining from nihilism –which is affirming difference in other words.