Genel işlem şartları
Standart terms
- Tez No: 570784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
1 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda ilk kez yer alması sebebiyle genel işlem şartlarının hukuk alanıyla ilgilenen ve görev yapanların aydınlanması amacıyla genel işlem şartları esas olarak ele alınıp genel işlem şartlarının kapsamı, yorumlanması, düzenlenişi, diğer sözleşmelere yansıması incelenmiştir. 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun yeniliği olan genel işlem şartlarının günümüzde bankacılık, satım sözleşmeleri, tüketici sözleşmeleri, elektrik, su, internet, ulaşım vb. hemen her alanda yer alması konunun incelenmesi bakımından önem arz etmektedir. TBK. 20 ile 25. maddeleri arasında düzenlenen genel işlem şartı kavramı, hukuki niteliği, kapsamı ve yürürlük, yorum ve içerik denetimi hususlarının anlatılmasından önce sözleşme özgürlüğü kavramına değinilmiş ve son olarak diğer sözleşme türlerinde ve Türk Borçlar Kanunu'nun genel işlem şartlarını düzenleyen hükümlerin dışında genel işlem şartları içeren bazı kanun hükümlerinde ne şekilde yer aldığı hususlarına kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, standart terms and its interpretation, arrengment and reflection in other contracts are considered and examined in detail in order to enlighten those who are interested in or work about standart terms in legal field as included for the first time in the Turkish Code of Obligations No.6098 which entered in force on July 1,2012. Studying standart terms, which is an innovation of Turkish Code of Obligations No. 6098, is important due to the fact that now a days standart terms appear in almost every field such as banking, contracts of sale, consumer contracts, electricity, water, internet, transportation. The freedom of contract is mentioned before explaining matters such as the concept of standart terms, its legal characteristic, scopean deffect, interpretation and supervision of contents regulated in article between 20 and 25 of Turkish Code of Obligation. Finally the matter of how it take splace in other contract types and in certain provisions of law (other than rules regulated in the Turkish Code of Oblidations) are mentioned briefly.