Türk Borçlar Kanunu'na göre genel işlem şartları
According to the Turkish Law of Obligations general transaction conditions
- Tez No: 336482
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde, sözleşmelere her zaman geçerli olacak şekilde hazırlanan genel işlem şartları eklenmeye başlanmıştır. Böylelikle şahsî nitelikte olan sözleşmeler, giderek standart sözleşmelere dönüşmeye başlamıştır. Bu önemine rağmen genel işlem şartları, 818 sayılı Borçlar Kanunu?nda yer almış değildi. Genel işlem şartlarının Borçlar Kanunu?nda yer alması, ilk olarak 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile gerçekleşmiştir. İşbu çalışma da, esas olarak Türk Borçlar Kanunu?nda yer alan hükümlere hasredilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, genel işlem şartları ile ilgili temel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümün konusu, genel işlem şartlarının sözleşme kapsamına girmesi ve yorumlanmasıdır. Nihayet çalışmanın üçüncü bölümünde, genel işlem şartlarının içerik denetimine yer verilmiştir. İncelemelerimiz sırasında vardığımız kanaatler ise, toplu bir şekilde ?Sonuç? kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, general transaction conditions which are prepared to be valid permanently have begun to be added to the contracts. In this manner, individual contracts gradually have begun to transform into standart contracts. Despite its importance, these general transaction conditions did not take place in the Code of Obligations No. 818. General transaction conditions took its place in the Code of Obligations for the first time with the Turkish Code of Obligations No. 6098. This study is mainly devoted to the rules of the Turkish Code of Obligations. In the first section of the study, basic information about the general transaction conditions is provided. Topic of the second section is to come within the scope of contracts and to be interpretated for general transaction conditions. Finally, the third section of the study, content auditing of the general transaction conditions has been examined. Conclusions we have reached throughout our thesis are reviewed collectively in the ?Results? section.