Mevlâna ve Yunus Emre'nin aşk felsefelerinin mukayesesi (Mesnevî ve Yunus Emre Divanı'nda)
Comparisons of Mevlâna and Yunus Emre's philosophies of love (In Mesnevi and Yunus Emre Divan)
- Tez No: 570812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL SUCU KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yunus Emre ve Hz. Mevlâna tasavvuf geleneği içerisinde, varlık, yaratılış, âlem, hakikat gibi kavramlara getirdikleri orijinal bakış açılarıyla bugün dahi bir çok fikrî mecranın şekillenmesinde rol oynamaktadırlar. Her ikisinin de saymış olduğumuz tüm bu alanlar içerisinde aşk kavramını ele alışları da çok önemlidir. Zira gerek Yunus Emre'nin gerekse de Hz. Mevlâna'nın aşk kavramını ele alışı ve aşka bakışı, tüm tasavvuf müktesebatını da şekillendiren bir gerçekliktir. Dolayısıyla her iki mutasavvıfın da aşk kavramının ele alınması ve karşılaştırılarak ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışma bu gayelerle hareket ederek her iki ismin de eserlerindeki aşka bakışı ele almakta ve bu bakış açılarındaki ilişkiyi, kavramsal bağları ortaya koyarak; tüm tasavvuf geleneğinin en önemli kavramına dönüşen aşkı iki isim üzerinden mukayese etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Yunus Emre and Hz. Mevlâna play a role in the shaping of many intellectual politics in the mystic tradition, even with the original perspectives they bring to concepts such as being, creation, realm, truth. It is also very important that both of these areas address the concept of love among all these areas. Because of the need for Yunus Emre and Hz. Mevlâna's approach to love and his view of love is a reality shaping the entire Sufism acquis. Therefore, it is important to evaluate the concept of love in both sufis and to evaluate the results obtained by comparing them. This study aims to analyze the philosophy of love which turns into the most important concept of the entire mystical tradition by revealing the relationship between these names and the conceptual ties.