Plyometrik sıçramalardaki yere uygulanan kuvvetlerin belirlenmesi ve dünya atletizm federasyonu performans puanlarının değerlendirilmesi
The i̇dentification of ground reaction forces at plyiometric jumps and evalation of world athletic federation performance score
  1. Tez No: 570838
  2. Yazar: ALİ MURAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Plyometrik egzersizler performansı geliştirmek amacıyla bir çok spor branşında yaygın olarak kullanılan bir egzersiz türüdür. Plyometrik egzersizlerin sportif performansı geliştirdiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı üç farklı plyometrik sıçrama egzersizi esnasında oluşan yere uygulanan kuvvet değerlerini tespit etmek ve bunları sportif performans puan gruplarına göre incelemektir. Araştırmanın yöntemi, deneysel araştırma yöntemidir. Araştırmada İzmir ve Aydın illerindeki atletizm branşında aktif faaliyet gösteren 18 ve üzeri yaş aralığındaki 15 sporcu analiz edilmiştir. Yapılan çalışmada durarak uzun atlama, dikey sıçrama ve derinlik sıçraması olarak üç farklı sıçrama egzersizi ile yere uygulanan kuvvet incelenmiş ve ortaya çıkan sonuçların Dünya Atletizm Federasyonu Performans Değerlendirme Puanlama Sistemine göre katılımcıların daha önceki müsabakalarda elde etmiş oldukları en iyi performans puanları gruplandırılarak analiz edilmiştir. Ölçümler sırasında yere uygulan kuvvetin tespiti için platform tipi yük hücreleri ve biopac veri analiz sistemi kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde ve atletik performans puan grupları ele alındığında dikey sıçrama kuvvet değerleri, derinlik sıçraması kuvvet değerleri ve durarak uzun atlama kuvvet değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (p< 0,05). Plyometrik egzersizler esnasında oluşan yere uygulanan kuvvet değerleri ile sporcuların atletizm performansına yönelik başarılarına ilişkin farklılıklar bu çalışma ile açıklanmıştır ve plyometrik egzersizlerin antrenörler tarafından takip edilmesi gereken bir parametre olduğunu ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler; kuvvet, sıçrama, performans, plyometrik
Özet (Çeviri)
Plyometric exercises are a kind of exercise which is commonly used to improve performance at several branches of sports. It is known that plyometric exercises improve sportive performance. The aim of this study is to determine the ground reaction forces during 3 different plyometric jumping exercises and compare them with athletic performance score. The method of this research is expermential resarch, fifteen male athletes aged 18 and older who are active in athletics branch in İzmir and Aydın are analyzed. At this study, the ground reaction power of different jump exercise; standing long jump, vertical jump and depth jump is investigated and these revealed results are compared with evoluation of these athletes best performance scores of previous competitions according to World Athletics Federation Perfomance Pointing Table. During measurements was used type of load cell and biopac data analysis for ground reaction forces. İt is seen that there is a significant differences between the power values of vertical jump and athletic performance score, power values of depth jump and athletic performance score, power values of standing long jump and athletic performance score (p< 0,05). The relationship between power values during plyometric exercises and athletic performance of athletes is explained in this study and reveals that plyometric exercises are a parameter that should be followed by coaches.Keywords; force,jump,performance,plyometric