Antagonist-agonist kompleks kuvvet antrenman metodunun atletik performansta güce etkisi
The effect of antagonist-agonist complex trai̇ni̇ng method on power for athletic performance
  1. Tez No: 734667
  2. Yazar: MEHMET MERT YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, son altı aydır aktif egzersiz yapan kişiler üzerinde egzersiz şiddetinin ve dinlenme sürelerinin akut güç performansları üzerindeki etkisini belirlemektir. Antagonist-agonist kompleks ve kompleks antrenman metotları farklı şiddet ve dinlenme sürelerinde uygulanarak güç üzerinde etkisi araştırılmıştır. Katılımcıların 1MT back squat, bench press ve bench pull kuvvet değerleri hız temelli antrenman yöntemlerinde kullanılan ivmeölçer Vmaxpro ile belirlendi. Katılımcıların, üst ve alt ekstremite güç çıktılarının değerlendirilebilmesi için bench throw ve serbest sıçrama testleri yapılmıştır. Katılımcılara belirlenen egzersizler öncesi ve sonrasın bench throw ve sıçrama testleri yapılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 25 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the effects of intensity and rest times on acute power performance on people who have been actively exercising for the last six months. The effects of antagonist-agonist complex and complex training methods on power was investigated by implementing different intensities and rest periods. 1RM back squat, bench press, and bench pull strengths of participants were measured by accelerometer VMaxPro. Bench throw and free jump tests were conducted to determine the upper body and the lower body power outputs of the participants. The participants did bench throw and jumping tests before and after the exercises. Statistical analysis were performed with the help of SPSS 25 program.