Derinlik sıçramasında yüklenme değerlerinin belirlenmesi
Determination of the training load values in depth jump
- Tez No: 88890
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu Araştırmada vücut ağırlığı ile yapılan derinlik sıçramasında kırılma noktası ile ek ağırlık miktarları ve bu değerler ile bazı mekanik, antropometrik ve biyomotor özellikler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya boylan 174.64±6.35 cm ve vücut ağırlıkları 69.44±7.60 kg. olan Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu öğrencilerinden, antrenman programlarında derinlik sıçraması egzersizlerini kullanmakta olan 18 gönüllü aktif sporcu denek olarak katılmışlardır. Antropometrik özellikler ile kınlma noktası değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla deneklerin alt, üst bacak uzunlukları ve kalınlıkları ölçülmüştür. Deneklerin vücut ağırlığı ile gerçekleştirdikleri derinlik sıçramasmdaki kınlma noktası yüksekliği 20-40-50-60-70 ve 80 cm. aralıklarla hazırlanan düzenekte, denekler herbir yükseklikten sıçratılarak belirlenmiştir. Kınlma noktası olarak, sıçrama yüksekliğinde düşüşün gözlendiği yüksekliğin bir altındaki basamak yükseklik kabul edilmiştir. Deneklerin ek ağırlıklarla gerçekleştirecekleri derinlik sıçramasmdaki bazı parametrelerin incelenmesi amacıyla denekler bir gün arayla vücut ağırlıklannın %4-6 ve 8' i ek ağırlıklarla aynı düzenekte herbir basamaktan sıçrattırılmışlardır. Her bir sıçramadaki sıçrama yüksekliği ve kontak zamanı değerleri Ergoujmp aleti ile ölçülmüştür. Deneklere ek ağırlıklar lOOgr. hassasiyetle ayarlanabilen ağırlık yeleği ile yüklenmiştir. Denekler farklı ağırlıklardaki ölçümlere rasgele sırayla alınmışlardır. Herbir yükseklikteki sıçrama görüntüsü alınarak 2 boyutlu analizi yapılmış ve deneklerin diz ve gövde açılan belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlarda farklı ağırlıklarla gerçekleştirilen derinlik sıçramalannda diz ve gövde açılannda anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (Diz açılan: %4 için F(4,17)=0.89, p>0.05, % 6 için F(4,17)= 2.42, p>0.05; %8 için F(4,17)=1.95 p>0.05; Gövde açılan: %4 için F(4,17) =0.67, p>0.05; %6 için F(4,17)=0.86, p>0.05; %8 için F(4,17)= 1.40, p>.05). VADSKY ve farklı ağırlıklardaki kınlma noktası yükseklikleri arasında anlamlı bir farka rastlanamamıştır ( F(4,17)=0.34, p>0.05). Farklı ağırlıklarla gerçekleştirilen derinlik sıçramalanndaki sıçrama yükseklikleri ile VADS sıçrama yükseklikleri arasında anlamlı ilişkiler bulunduğu gözlenmiştir. %4 m T rt \.?"!/«- ı ? ?^.»:İ'«M
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was aimed to find out the relationships between the breaking point and body weight and body weight with the additional load in the deep jump. The relations between these values and some mechanical, antropometric and biomotor features were observed. In the research, 18 volunteer active athletes (Height :174.64±6.35 cm, Weight: 69.44±7.60 kg) who are from the students of Hacettepe University Sports Sciences and Technology Department, were used to investigate the deep jump exercise. Lower and upper leg lengths and thicknesses of the subjects were measured in order to investigate the relationship between the antropometric characteristics and breaking point values. The breaking point altitude of the subjects in the deep jump they made with the body weight were determined in a arrangement of 20-40-50-60-70 and 80 cm. intervals, having each subject jump from each height. The step under the height where a decrease in jump height occurred, has been accepted as the breaking point. To investigate on some of the parameters on their jumps with additional weights, with one day intervals the subjects have been made to jump with additional weights of % 4-6 and 8 of their body weights with the same arrangement and from each step. Jump height and contact time in each jump has been measured with Ergoujmp device. The additional weights have been loaded to the subjects with weight vest that can be adjusted with 100 gr sensitivity. The subjects have been taken into different measurements with random order. Taking the jumping photos in each height 2 dimensional analysis have been made, and the subjects' knee and body angles have been determined. In the results obtained, no meaningful difference has been observed in the knee and body angles between the deep jumps made with different weights. (Knee angles: %4 F(4,17)=0.89, p>0.05; % 6 F(4,17)= 2.42, p>0.05; %8 F(4,17)=1.95 p>0.05;). A meaningful difference has not been detected between VADSKY and the breaking point heights with differents weigths. (Body angles: %4 F(4,17) =0.67, p>0.05; %6 F(4,17)=0.86, p>0.05; %8 (4,17)= 1.40, p>.05)Meaningful relationships have been found between the jump heights in the deep jumps made with different weights and VADS jump heigths. For the load amount of deep jump made with %4 additional weight plus body weight, the highest relation the was observed with the deep jump made at the height 10 cm belove the breaking point.