Sports-related English metaphors in teaching English as a foreign language in Turkey
Türkiye'nin yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde spor ile ilgili İngilizce metaforları
- Tez No: 570841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, kavramsal metafor kuramı ve etimolojik ayrıntılandırma tekniği uygulanarak, deyimsel ifadelerin daha iyi anlaşılması ve akılda kalmasında kuram ve uygulamayı bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Metaforların düşünce ve kültürümüzü şekillendirmedeki yaygınlığı bir gerçektir. Dilsel metaforlar için kaynak alan olarak işlev görebilecek birçok yaşam alanı arasında, sporla ilgili metaforlar kuşkusuz, anadili konuşucularının dünyaya ilişkin algılarını ve algılarını nasıl yansıttıklarını kolayca anlamak için büyük bir kaynak alandır. Bu çalışma, kavramsal metaforların yabancı dil bağlamında deyim öğretiminde kullanılmasının etkilerini araştırmak ve sporla ilgili metaforların Türk öğrenciler tarafından nasıl algılandığını belirlemek için yapılmıştır. İngilizceyi etkili kullanmada İngilizcede bulunan spor metaforlarını, birinci dili Türkçe olan ve Türkiye'de Türk kültürel geçmişine sahip olan konuşucuların anlama becerisini belirlemeyi amaçlamıştır. Kavramsal metafor teorisi hakkında açıklamalar, görsel videolar ve imgeler, ve spor deyimlerinin kökenine ilişkin kültürel açıklamalar yoluyla deney grubuna deyim öğretiminin, kontrol grubuna yalnızca geleneksel yöntemler yoluyla (örneğin, ezberleme yoluyla) deyim öğretiminden daha etkili olup olmadığını belirlemek amacıyla, deney ve kontrol gruplarının deyimleri anlama ve akılda tutma oranları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma araçları kullanılmış ve bu uygulamanın dil öğrenenlerin metafor farkındalığı ve deyimlerin anlamını kavramadaki başarısı üzerindeki etkisi ön-test, son-test, gecikmeli son-test ve anketler kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, girdilerin iyileştirilmesinin, çeşitli görsel uygulamaların ve yenilikçi metafor öğretimi malzemelerinin geliştirilmesinin öğrencilerin metaforik dili fark etmelerini arttırdığını; öğrenme ve akılda tutma sürecine büyük ölçüde yardımcı olduğunu; ve hatta metafor farkındalığını güçlendirdiğini ve deyimsel ifadeleri anlamada etkili olduğunu göstermiştir. Bu bulgu, deneygrubu kontrol grubundan daha etkili performans gösterdiğinden, yabancı dilde deyimleri öğrenmek ve öğretmek için ek bir yol olarak kavramsal metafor konumunu güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at bringing theory and practice together for learners' understanding and retention of idiomatic expressions, by applying conceptual metaphor theory and etymological elaborations technique. The pervasiveness of metaphors in shaping our thoughts and culture is real. Among many domains of life which may act as source domains for linguistic metaphors, sports-related metaphors undoubtedly are a great source domain, in order to easily understand the way native speakers reflect their perception and conception of the world. The present study was carried out to explore the positive impact of using conceptual metaphors in teaching idioms in a foreign language context and ascertain the Turkish students' perceptions of sports-related metaphors. It aimed to establish the roles that understanding of English-based sports metaphors plays in the effective use of English by speakers whose first language and who have a Turkish cultural background in Turkey. The comprehension and retention rates of the idioms by the experimental group and the control group were compared to determine whether teaching idioms to the experimental group through conceptual metaphor theory explanations, videos and images, and cultural clarification on the origin of sports idioms is more effective than teaching the idioms to the control group through the traditional methods only (for example, through memorisation). In this study, both quantitative and qualitative research tools were used and the influence of this implementation on the awareness of language learners' on metaphor and successful meaning understanding of idioms is evaluated by the use of pre- post-, delayed post-tests and questionnaires. The results obtained showed that the students' awareness of metaphorical language was increased by input enhancement and varied application of visuals and development of innovative metaphor teaching materials. It helped the process of learning and retention and even strengthened metaphor awareness and increased success in understanding sports-related idiomatic expressions and metaphors. This finding strengthens the position of conceptual metaphor as an additional tool and a new window for learning idioms in a foreign language both in teaching and learning, as the experimental group significantly outperformed the control group.