Hemşirelere verilen oryantasyon programının kurum içi iletişime etkisi
The effect of orientation training program oncorporate internal communication for nurses
  1. Tez No: 570869
  2. Yazar: MAKBULE YELDA KARADERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışanlar, işlerine ve çalışma ortamlarına uyum sağlamalarına yardımcı olmak ve başlangıçta olumlu bir çalışma tutumu ve motivasyonu elde etmek için iyi tasarlanmış bir oryantasyon programını tamamlamalıdır. Oryantasyon eğitimleri sayesinde yeni çalışanlar, öğrenmeleri, problem çözmeleri ve karar vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri elde etmek için sorular sorabilir ve kuruma kolay uyum sağlarlar. Çalışanların kendilerini kurumun bir parçası olarak görmeleri mümkün olduğundan işgücü devir hızı da düşük olacaktır. İşgücü devir hızının düşük olması gereken en önemli sektörlerin başında sağlık sektörü gelmektedir. Sağlık çalışanları arasında yer alan hemşireler de hayati bir görevi yerine getirdiklerinden çalıştıkları kurumda uzun süre çalışmaları yararlı olacaktır. Bu nedenle hemşirelere uygulanan oryantasyon programlarının etkilerinin tespiti önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı hemşirelere uygulanan oryantasyon eğitim programı ile kurum içi iletişim arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaçla Aralık 2018- Şubat 2019 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan oryantasyon eğitimi almış hemşirelere anket uygulanmıştır. 156 kişiden geri dönüş sağlanmış ve elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Veriler, frekans dağılımı, korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları çalışanların tutumunun, iletişimi doğrudan pozitif yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Employees can bcomplete a well-designed orientation program to help them adapt to their work and work environments and to achieve a positive work attitude and motivation at the outset.Through orientation trainings, new employees can ask questions and easily adapt to the institution to obtain the information they need to learn, solve problems and make decisions.Labor turnover rate will be low, as it is possible for employees to see themselves as part of the institution.Health sector is one of the most important sectors where labor force turnover should be low.Since nurses, who are among the health care workers, also have a vital duty, it will be useful to work for a long time in the institution they work with.Therefore, it is important to determine the effects of the orientation programs applied to nurses. The aim of this study is to determine the relationship between the orientation training program and in-house communication.For this purpose, a questionnaire was applied to nurses who received orientation training in Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, between December 2018 and February 2019.156 people were returned and the data were analyzed in SPSS 22.0 program.The data were subjected to frequency distribution, correlation and regression analysis.The results of the study show that the attitude of the employees directly affects the communication positively.