Ankara İlinde üniversite hastanelerinde, acil tıp alanında çalışan hekimlerin, kadına yönelik şiddet olgularının yönetimine ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarının tıp etiği açısından değerlendirilmesi
An evaluation of the knowledge, attitudes and practices of emergency medical physicians of university hospitals in Ankara on the management of violence against women in terms of Medical ethics
  1. Tez No: 570881
  2. Yazar: ARİF HÜDAİ KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET BÜKEN, DOÇ. DR. NÜKET PAKSOY ERBAYDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Medical History and Ethics, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 504
Özet
Bu doktora tez çalışması, acil tıp alanında çalışan hekimlerin kadına yönelik şiddet olgu yönetimlerine ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarını tıp etiği açısından değerlendirmek ve araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda acil servislerde şiddet olgu yönetimine katkı sunacak pratik bilgiler ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada niteliksel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde acil tıp uzmanlık eğitimi veren yedi üniversite hastanesinin Acil Tıp Anabilim Dallarında çalışan hekimler oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 35 hekim katılmıştır. Her bir hekimle birebir derinlemesine görüşme yapılmış ve yapılan görüşmelerin sesli kaydı alınmıştır. Ayrıca görüşme yapılan hekimlerin çalıştığı acil servislerde günün belirlenen saatlerinde belirlenen başlıklara uygun olarak gözlem yapılmış ve gözlem notları tutulmuştur. Elde edilen veriler çözümlenmiş ve analiz edilmiştir. Verilerin analizleri sonucunda hekimlerin bilgi, tutum ve uygulamalarına yönelik bağlam, tema ve alt temalardan oluşan bulgular elde edilmiştir. Verilerin yorumlanması sonucunda acil tıp alanında kadına yönelik şiddet olgu yönetimi sürecinde tıp etiğini temel alan özel yaklaşımların gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, araştırma bulguları ve ulusal/uluslararası literatür ışığında acil tıp alanında“tıp etiği açısından”ve“tıbbi açıdan”kadına yönelik şiddet olgu yönetim modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this PhD thesis was to evaluate the knowledge, attitudes and practices of emergency medical physicians of university hospitals in Ankara on the management of violence against women from the perspective of medical ethics in order to provide practical information to contribute to the management of violence in emergency departments. Qualitative research method was used. The study population consisted of physicians of the Emergency Medicine Departments of seven university hospitals providing emergency medical specialty training in Ankara. The study sample consisted of 35 physicians. In-depth interviews were conducted and recorded individually. At certain times of the day and in accordance with certain themes, observations were made, and notes were taken in the emergency departments where the participants worked. Data were analyzed to develop themes and sub-themes related to participants' knowledge, attitudes and practices. The results showed that special approaches based on medical ethics were needed for the management of violence against women in the field of emergency medical care. In the light of research findings and national and international literature, this thesis proposed a case management model regarding medical ethics and medicine for the management of violence against women in the field of emergency medical care.