Yönetim bilişim sistemleri bölümlerinde mesleki İngilizce öğrenimi için web uygulaması geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
A web based professional foreign language education system design and evaluation in departments of management information systems
- Tez No: 570882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hızla gelişen teknoloji koşullarıyla birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler web tabanlı eğitimin önemini artırmıştır. Aynı zamanda bu gelişmelerle birlikte artan rekabet koşulları geleneksel sınıf ortamındaki eğitime ek olarak çevrim içi öğrenme ortamlarından da faydalanma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu durum lisans öğrencileri için mesleki yabancı dil bilgisinin önemini artırmaktadır. Aynı zamanda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü içerisinde bilişim tabanlı derslerin de yer almasından dolayı eğitim hayatında mesleki yabancı dil bilgisi ve mesleki terminolojiye hâkim olmak büyük önem taşımaktadır. Ayrıca iş hayatında alan bilgisi ve mesleki yabancı dil bilgisinin bütünleşmesi bireylerin hedeflerine ulaşmasında katkı sağlamaktadır. Bu tez kapsamında öğrenci-eğitmen-yönetici iş birliği ile yönetim bilişim sistemleri bölümü lisans öğrencilerinin mesleki yabancı dil öğrenimine katkıda bulunacak ve sınıf ortamı dışında da zaman-mekân bağımsız eğitim faaliyetlerinin yürütülmesini sağlayacak Web Tabanlı Mesleki Yabancı Dil Eğitim Uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama web platformu için tasarlanmıştır. Aynı zamanda tüm cihazlardan uygulamaya erişim sağlanabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında geliştirilen web tabanlı eğitim uygulaması öğrencilerin zaman ve mekân bağımsız olarak sınıf ortamı dışında da eğitime devam etmesini sağlayarak eğitim sürdürülebilir olmasını sağlamaktadır. Ayrıca öğrencilerin mesleki yabancı dil gelişimine ve mesleki terminoloji bilgisine katkı sağlamıştır. Aynı zamanda değerlendirmeler sonucunda mesleki yabancı dil dersinin web teknolojileri kullanılarak web tabanlı bir uygulama ile sınıf ortamında yürütülebileceği ve dersin özellikleri ve içeriği dikkate alınarak geliştirilen bir web tabanlı uygulama ile lisans eğitiminde desteklenebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in information and communication technologies together with rapidly developing technology conditions increased the importance of web-based education. At the same time, the increasing competition conditions with these developments revealed the need to benefit from online learning environments in addition to the education in the traditional classroom environment. This situation increases the importance of professional foreign language knowledge for undergraduate students. At the same time, due to the fact that information-based courses are included in the Management Information Systems department, it is of great importance to have professional foreign language knowledge and professional terminology in education. In addition, the integration of knowledge of field and professional foreign language in business life contributes to the achievement of the goals of individuals. Within the scope of this thesis, a Web-Based Vocational Foreign Language Education Program has been developed which will contribute to the professional foreign language learning of the undergraduate students of the department of management information systems with the help of the student-instructor-manager cooperation, and to ensure that the time-location independent education activities are conducted outside the classroom environment. The developed application is designed for the web platform. It has also been developed to provide access to the application from all devices. The web-based education application developed within the scope of this thesis enables the students to continue their education outside of the classroom environment, regardless of time and location, so that the education can be sustained. In addition, students contributed to professional foreign language development and professional terminology knowledge. At the same time, it has been concluded that professional foreign language course can be carried out in web environment by using web technologies in class environment and supported by a web based application developed by taking into account the features and content of the course.