Sağlık alanında yükseköğrenim gören öğrencilere yönelik kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) eğitim programının geliştirilmesi
Development of CBRN training program for higher education students in health sciences
- Tez No: 643456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERMET SEZİGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Education and Training, Health Education, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi KBRN Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer Tıbbi Savunma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, eğitim ihtiyaçları doğrultusunda sağlık alanında yükseköğrenim gören öğrencilere yönelik KBRN eğitim programının geliştirilmesidir. Araştırmanın örneklemini, Ankara ilinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinin acil kliniklerinde görev yapan 332 acil tıp hekimi ve asistanları, hemşireler, ilk ve acil yardım teknikerleri/teknisyenleri ile Ankara 112 istasyonlarında komuta kontrol merkezlerinde görev yapan hekimler ile ilk ve acil yardım teknikerleri/teknisyenleri oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Katılımcılara uygulanan eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi anketi sonrasında elde edilen verilerin analiz sonuçlarına göre“KBRN Eğitim Programı”hazırlanmıştır. Verilerin analizlerinde, SPSS 25 paket programı uygulanarak frekans, yüzdelik, güvenilirlik analizleri, ortalama, ki-kare testi, bağımsız örneklem t- testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Doğrusal ilişkilerin tespiti için regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a CBRN training program for higher education students in the field of healthcare in line with their educational needs. The universe of this study consists of 332 physicians at emergency department nurses, first aid and emergency technicians who are working in emergency rooms of Training and Research Hospitals in the city of Ankara, 112 stations and Command and Control Centers under the authority Ministry of Health The data were collected by using the survey method. Based on the analysis results obtained through the implementation of the identification of educational needs survey, a“CBRN Training Program”was developed. In statistical of data, SPSS 25 package program was used to perform frequency, percentile, reliability analyses, mean, independent samples t-test, chi-square test and one way analysis of variance. Correlation and regression analyses were performed to determine the linear relationships.