Lise öğrencilerinin geri dönüşüm ve atıklarla ilgili algıları
Perception of high school students about recycling and waste
- Tez No: 570883
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmayla, lise öğrencilerinin geri dönüşüm ve atıklar ile ilgili farkındalık, problem çözme becerileri, çevre sorunları ve çözümleriyle ilgili kişisel değer yargılarını tanımlama ve belirginleştirme yetisini gösterme hedeflerine ulaşıp ulaşmadıklarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Zonguldak ili, Çaycuma ilçesinde bulunan liselerde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamındaki toplam 216 katılımcının okul türü değişkeni dikkate alındığında, katılımcılardan 42'si meslek lisesi, 67'si anadolu lisesi, 73'ü fen lisesi ve 34 katılımcı da çok programlı anadolu lisesinde okumaktadır. Araştırmada katılımcıların geri dönüşüm konusundaki farkındalık düzeylerinin ve bu beceri üzerinde etkili olan değişkenlerin belirlenmesi amaçlandığından araştırma korelasyonel desende bir araştırmadır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı ile analize edilmiş ve yapılan istatiksel analizler ise ( standart sapma, aritmetik ortalama, t testi, Cronbach Alpha güvenirlilik testi)'dir. Araştırmada veri toplama aracı olarak atık ve geri dönüşümle ilgili dört farklı senaryo kullanılmıştır. Senaryolar ışığında, öğrencilere çevre sorununun ne olduğu sorulmakta ve öğrencilerin çevre sorununa yönelik çözüm önerileri getirmeleri beklenmektedir. Senaryolar hazırlanırken uzman görüşleri alınmıştır. Senaryolara verilen yanıtlar doğrultusunda elde edilen bulgular incelendiğinde, öğrencilerin çevre sorunlarının varlığını fark ettikleri tespit edilmiştir. Ancak büyük bir çoğunluğun atıklarla ilgili yeterli düzeyde kavram bilgisine sahip olmadığı ve çevre sorununu gidermek için yeterli düzeyde alternatif çözüm yolu üretemediği gözlenmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin çevre sorunu ve çözümüyle ilgili değer yargılarını tanımlama ve belirginleştirme becerisine yeterli düzeyde sahip olmadığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular genel olarak fen lisesinde öğrenim gören öğrencilerin çevre sorunlarına ilişkin farkındalık düzeylerinin diğer lise türlerinde öğrenim gören öğrencilere göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgulardan hareketle çevre sorunları ile ilgili proje ya da etkinliklere katılmanın öğrencilerin çevre sorunları farkındalık düzeylerini arttırdığı söylenebilir. Genel olarak öğrencilerin anne ve baba öğrenim düzeylerinin yükselmesinin çevre sorunlarına yönelik farkındalık düzeylerini arttırdığı söylenebilir. Buna ek olarak araştırma üniversite mezunu olan anne ve babanın çocuklarının çevre farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to determine and identify whether students have achieved awareness, problem solving skills and related objectives about recycling. Zonguldak is the universe of the research and high school students in Çaycuma effectuate the sampling. The appropriate sampling methods will be used in the research. The consideration in this research was based on the type of school variables, 42 of the participants (19,4%) study in vocational high school, 67 of the participants (31%) study in Anatolian high school, 73 of the participants (33,8%) study in science high school and 34 of the participants (15,7%) study in multi-programme Anatolian high school. It is the research in correlational design as it is aimed to determine the level of awareness of the participants about the recycling and the variables that are effective on this skill in the research. The obtained data were analysed by SPSS 21.0 package program and the statistical analyses are standard deviation, arithmetic mean, t test and Cronbach Alpha reliability. Four different scenarios related to waste and recycling are used as data collecting tool in the research. According to the four different scenarios, the students are asked about what environmental problem is and what kind of solutions they would suggest regarding to this problem. The opinions of the expertswere taken during the preparation of the scenarios. According to the results and feedbacks that were obtained from the scenarios, it has been understood that the students realize the existence of environmental problems. On the other hand, it was observed that the majority of them do not have a sufficient level of the knowledge of concept regarding to wastes and could not produce enough solution to determine the environmental problem. At the same time, it also was seen that the students do not have enough ability to define and clarify the values to resolve environmental problems. The findings which have been obtained reveal that generally the awareness level related to environmental problems, of students in a science. High school is higher than those of the students who study in other types of high schools. According to the findings, it is said that attendance in project or activities related to enviromental problems increases the awareness of students about the environmental problems. Generally it is said that increasing in the education level of parents increases the awareness of the students related to enviromental problems. In addition, the research indicates that the children whose mothers or fathers are college graduate are more aware of environmental problems.