Psikolojik iyi oluş ve manevi yönelimin üniversite öğrencilerinin İnternet bağımlılığı düzeyi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of psychological well-being and spiritual tendency on the level of internet addiction of university students
- Tez No: 570889
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SÜTÇİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada belirlenmiş olan temel sorular çerçevesinde üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının psikolojik iyi oluş ve manevi yönelimle olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi Gaziantep'te üniversite okuyan öğrencilerden oluşmuştur. Araştırmaya Gaziantep'te farklı üniversitelerde okuyan 404 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin cinsiyet özellikleri 200 kadın ve 204 erkekten oluşmuştur. Bu çalışmada Kişisel bilgi formu, Psikolojik iyi oluş ölçeği, BAPİNT Bağımlılık Profil İndeksi İnternet Bağımlılığı Formu, Manevi yönelim ölçeği kullanılmıştır. Dağılımın normalliği betimsel istatistikler ve normallik testleri üzerinden değerlendirilmiştir. İnternet bağımlılığı, psikolojik iyi oluş ve manevi yönelim arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ile incelenmiştir. İnternet bağımlılığının yordandığı regresyon modeline psikolojik iyi oluş ve manevi yönelimden önce demografik bir değişken olan cinsiyete yer verilmiştir. Değişkenler arasındaki basit korelasyonlar göz önüne alınarak, modele sırasıyla cinsiyet psikolojik iyi oluş ve manevi yönelim değişkenleri eklenerek hiyerarşik regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada manidarlık düzeyi olarak.05 esas alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; , psikolojik iyi oluş düzeyi ile manevi yönelim düzeyi arasında pozitif yönde orta derecede bir ilişki bulunduğu görülmektedir. Psikolojik iyi oluş düzeyi ile internet bağımlılığı düzeyi arasında negatif yönde düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Manevi yönelim düzeyi ile internet bağımlılığı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu sonuçlara göre; psikolojik iyi oluş düzeyi arttıkça internet bağımlılığının azaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between psychological well-being and spiritual orientation of university students was investigated in the framework of the basic questions determined in this study. The sample of the study consisted of students studying in Gaziantep. 404 students from different universities participated in the study. The gender characteristics of the students were 200 females and 204 males. In this study, demographic information form, Psychological well-being scale, BAPİNT Addiction Profile Index Internet Addiction Form Spiritual orientation scale was used. The normality of the distribution was evaluated through descriptive statistics and normality tests. The relationships between internet addiction, psychological well-being and spiritual orientation were examined with Pearson Moments Multiplication Correlation. The regression model, in which the internet dependence is predicted, was included in the demographic variable gender before psychological well-being and spiritual orientation. Hierarchical regression analysis was performed by adding gender psychological well-being and spiritual orientation variables to the model, taking into account the simple correlations between the variables. In the study, the level of significance is based on. Data were analyzed with SPSS 22.0 program. According to the findings of the study; There is a positive relationship between psychological well-being and spiritual orientation. A negative correlation was found between the level of psychological well-being and internet addiction. There was no significant correlation between spiritual orientation and internet addiction. According to these results; It can be said that as the level of psychological well-being increases, internet addiction decreases.