Anöstrus döneminde; 9 gün ve 12 gün süreyle progestagen içeren intravaginal sünger ile senkronize edilen koyunlarda kızgınlık ve gebelik oranlarının araştırılması
In anoestrus period; Investigation of estrus and pregnancy rates in sheep synchronized with intravaginal sponge containing progestagen for 9 days and 12 days
- Tez No: 570890
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN GÜNGÖR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırmada 2-3 yaşta, ortalama 40-50 kg canlı ağırlığında 300 adet mor karaman ırkı koyun kullanılmıştır. Koyunlar, herbirinde 100 adet koyun bulunacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. I. gruba 9 gün süreyle, II. gruba ise 12 gün süreyle intravaginal sünger uygulaması yapılmıştır. III. grup ise kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Süngerlerin çıkarılmasını takiben 500 IU PMSG enjeksiyonu yapıldı. 24- 48 saat içinde kızgınlığa gelme oranlarına bakılmıştır. Kızgınlığa gelen ve çiftleşen koyunlara 39. gün ve 42. gün ultrasonla gebelik muayenesi yapıldı. İntravaginal süngerin uygulandığı 0. gün, 5. gün, 9. gün ve 12. günlerde koyunlardan kan alınarak progesteron değerlerine bakıldı. Bu sonuçlara göre; 12 gün süreyle uygulanan intravaginal süngerin ikizlik ve üçüzlük sayısı bakımından daha başarılı sonuçlar verdiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 300 Morkaraman sheep, 2-3 years old, with an average body weight of 40-50 kg were used. The sheep were divided into 3 groups, each containing 100 sheep. The first group was treated for 9 days. group received intravaginal sponge for 12 days. III. and the control group. Following the removal of the sponges, 500 IU PMSG injection was performed. Rate of resentment within 24-48 hours. Pregnancy examination was performed on 39th and 42nd days by the sheep coming to the rate of resentment withhin . Progesterone levels were obtained from the sheep on the 0th, 5th, 9th, and 12th days of intravaginal sponge application. According to these results; It was concluded that intravaginal sponge applied for 12 days gave more successful results in terms of number of twins and triplets.