Fizyoterapistlerde çalışma postürünün ağrı ve kronik yorgunluk prevelansı ile ilişkisi
The relationship between pain and chronic fatigue prevelence of work study in physiotherapists
- Tez No: 570894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada fizyoterapistlerin iş yoğunluğunun sonucunda oluşan çalışma postürünün kas iskelet sistemi ağrısına etkisini değerlendirmek ve kronik yorgunluk prevelansı ile ilişkisini gözlemlemek amaçlandı. Çalışmaya özel ve kamuda çalışan 23 ile 45 yaşları arasında 150 fizyoterapist dahil edildi. Çalışmaya 1 yıldan kısa süre çalışanlar, nörolojik rahatsızlığı bulunanlar ve kas iskelet sistemi ile ilgili ameliyat geçirenler dahil edilmedi. Katılımcıların demografik bilgileri alınıp, genişletilmiş NORDİC kas iskelet sistemi anketi, OWAKO anketi, Beck depresyon anketi, VAS ve kronik yorgunluk sendromu öz değerlendirme formu ile değerlendirmeleri yapıldı. Yapılan çalışmanın sonucunda olguların; %30,7'nin sırt, %22,7'nin boyun, %22'nin bel, %13,3'nün omuz, %7,3'nün el/el bileği, %4,0'nün ise diz ağrısı yaşadıkları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of the work posture resulting from the workload of physiotherapists on musculoskeletal pain and to observe it's relationship with chronic fatigue prevalence. 150 physiotherapist saged between 23-45 years working in public and private health institutions were included in the study. Patients who had been working for less than 1 year, who had neurological disorders and who had undergone surgery for musculoskeletal system were not included in the study. The demographic informations of the participants were taken and evaluated with the extended NORDIC musculoskeletal system questionnaire, OWAKO questionnaire, Beck depression questionnaire, VAS and chronic fatigue syndrome self-assessment form. As a result of the study of physiotherapists; 30,7% back, 22,7% neck, 22% waist, 13,3% shoulder, 7,3% hand /wrist, 4,0% knee, they were found to experience pain.