Sağlık çalışanlarında çalışma postürünün ağrı, tükenmişlik düzeyi ve iş tatminine etkilerinin incelenmesi
The effect of working posture on pain, burnout level and job satisfaction in healthcare workers
  1. Tez No: 839270
  2. Yazar: HALE KİSLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma sağlık çalışanlarında çalışma postürünün ağrı, tükenmişlik düzeyi ve iş tatminine etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 18- 45 yaşları aralığında olan sağlık çalışanları dahil edildi. Katılımcılar doktor, fizyoterapist, hemşire, tekniker ve sekreter mesleklerinden oluşuyordu. Çalışmaya katılanların yaş (yıl), vücut ağırlığı (kg), boy uzunluğu (m), vücut kütle indeksi (VKİ) (kg/ m²), cinsiyeti ve ek sağlık sorunları kaydedildi. Meslekte çalışma yılı, çalışma saati/ gün, aldığı hasta sayısı/ gün, girdiği operasyon sayısından oluşan çalışma koşullarına ilişkin bilgileri kaydedildi. Çalışma postürleri için OWAS (Ovako Çalışma Postürleri Analiz Sistemi) göre değerlendirmeler yapıldı. Katılımcıların çalışma postürleri sınıfları OWAS 1-2 ve OWAS 3-4 gruplarına ayrıldı. Ağrı ve lokalizasyonun değerlendirmesi için Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Taraması, tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi için Maslach Tükenmişlik Envanteri ve iş tatminlerinin belirlenebilmesi için Minnesota İş Tatmin Ölçeği kullanıldı. Sosyo-demografik bilgilere bakıldığında meslekler arasında fark olduğu tespit edildi. Hemşire ve teknikerlerin fizyoterapistlerden daha uzun çalışma saatlerine sahip oldukları, günlük alınan hasta sayısının en az fizyoterapistlerde olduğu ve cinsiyet açısından hemşirelerde kadın, teknikerlerde erkek çalışanın yoğunlukta olduğu gözlendi (p0,05). Maslach tükenmişlik envanterinin sonuçlarına göre hemşirelerin kişisel başarıda düşme bildirdikleri gözlendi (p0,05). Kas iskelet ağrı düzeyinin meslekler arası ve OWAS 1-2 / OWAS 3-4 grupları arasında anlamlı bir fark olmadığı gözlendi (p>0,05). Sonuç olarak sağlık çalışanlarında çalışma postürünün ağrı ve iş tatmin düzeyini etkilemediği ancak tükenmişlik seviyesini artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of working posture on pain, burnout level and job satisfaction in healthcare workers. Healthcare professionals between the ages of 18 and 45 were included in the study. The participants consisted of doctor, physiotherapist, nurse, technician and secretary professions. The age (year), body weight (kg), height (m), body mass index (BMI) (kg/ m²), gender and additional health problems of the participants were recorded. Information about the working conditions in the profession, consisting of the working year, working hours/ day, the number of patients received / day, the number of operations entered was recorded. OWAS (OVAKO Working posture Analysing System) and the results were recorded. The study posture classes of the participants were divided into OWAS 1-2 and OWAS 3-4 groups. Cornell pain questionnaire was used for pain assessment, the Maslach Burnout Inventory for burnout level, and the Minnesota job satisfaction scale for job satisfaction. When socio-demographic information was examined, it was found that there was a Deciency between occupations. It was observed that nurses and technicians have longer working hours than physiotherapists, the number of patients received daily is the least among physiotherapists, and in terms of gender, female nurses and male technicians have the highest density of employees (p0.05). According to the results of the Maslach burnout inventory, it was observed that nurses reported a decrease in personal achievement (p0,05). There was no significant difference in musculoskeletal pain level between the occupational OWAS 1-2 and OWAS 3-4 groups (p>0.05). As a result, it was concluded that working posture does not affect the level of pain and job satisfaction in health workers, but increases the level of burnout.