Çalışanların işten ayrılma davranışı göstermesinde örgüt kültürü ve örgütsel bağlılığın önemi: Şeytan Marka Giyer film analizi
The importance of organizational culture and organizational commitment in employee turnover behavior: The Devil Wears Prada film analysis
  1. Tez No: 570906
  2. Yazar: MEVSİM ÇAĞLA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ERSOY-KART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırma örgüt kültürü ve örgütsel bağlılığın çalışanların işten ayrılma davranışı göstermesindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaç bağlamında bir Hollywood filmi olan“Şeytan Marka Giyer”(The Devil Wears Prada) filmi, araştırmamızın temel problemi açısından oldukça verimli örnek olaylar barındırdığı için Savickas'ın (1997) Kariyer Yapılandırma Teorisi'nden hareket edilerek, içerik analizi yöntemiyle detaylı biçimde incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre örgüt kültürü bileşenlerinden özellikle değerlerin, çalışanın işten ayrılma davranışı göstermesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ek olarak işten ayrılma davranışıyla örgütsel bağlılık türlerinden duygusal ve normatif bağlılık arasında bir ilişki bulunamamış; fakat devam bağlılığıyla bu ilişkinin kuvvetli olduğuna dair bir sonuç elde edilmiştir. Özetle araştırma bulguları örgüt kültürü ve örgütsel bağlılığın işten ayrılma davranışı üzerinde önemli bir etkisi olduğu yönündedir. Çalışmanın sonuç kısmında da elde edilen tüm bulgular literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the effect of organizational culture and organizational commitment on employee turnover behavior. For this purpose, a Hollywood film“The Devil Wears Prada”was examined with content analysis method by taking action from Savickas's (1997) Career Construction Theory as it contained a very efficient example of the main problem of our research. According to the results obtained from the study, the values which is a component of organizational culture, in particular, have a significant effect on the employee's turnover behaviour. In addition, there is no relationship between the turnover behavior and the emotional and normative commitment of organizational commitment types. Our evidences suggest that this relationship is strong with continued commitment. In summary, this research argues that organizational culture and organizational commitment have a significant impact on the turnover behavior. In the conclusion part of the study, various suggestions are introduced in the light of all the findings.