Obez hastalarda metabolik sendrom komponentleri ve menopoz durumunun laborutuvar bulguları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 570929
 - Danışmanlar: UZMAN UZM. DR. DİDEM KAFADAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Obezite, metabolik sendrom(MetS), için bir risk faktörü olarak değerlendirilmektedir. İnsulin direnci, tip II diyabet(DM), hipertansiyon(HT), hiperlipidemi(HPL); kardiyovasküler hastalık(KVH) riskinin artışıyla karakterize MetS'un komponentlerini oluşturmaktadır. Postmenopozal dönem kadın hayatında metabolik ve hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerden biridir, bu dönemde insülin direncinde artış görülür. Çalışmamızda obez hastalarda menopoz durumunun metabolik sendrom komponentleri ile olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastane obezite polikliniklerine başvuran ve gönüllü katılımcı olmayı kabul eden obez hastaların sosyodemografik özellikleri, menstruasyon ile menopoz durumları, komorbiditeleri, ilaç kullanımları, diyetleri, antropometrik ölçümleri ve laboratuvar değerleri kaydedildi. Tanita BC 418 cihazı ile vücut kompozisyon analizi ve vücut kitle indeksi (VKİ) saptandı. Hastaların MetS komponentleri National Cholesterol Education Program-Adult Treatment Panel III (NCEP- ATP III), International Diabetes Foundation (IDF) kriterlerine göre değerlendirildi, MetS ve komponentlerin varlığı ile menopoz durumuna göre istatistiki değerlendirmeler yapıldı. Bulgular: Kesitsel analitik nitelikte olan bu çalışmaya alınan 155 obez (VKİ>30) hastanın 64 menopoz sonrası yaşları 29-74 arası değişen toplam 155 obez tanılı kadın hasta alındı, hastaların yaş ortalaması 46,95 ± 8,88 idi. Menopoz sonrası dönemdeki hastalarda HT, dislipidemi ve DM varlığı, menopoz öncesi dönemdeki hastalara göre sırasıyla p: 0,001, p: 0,002 ve p: 0,027 olarak anlamlı yüksek bulundu. Menopoz sonrası hastalarda, ATP III ve IDF kriterlerine göre MetS varlığı; sırasıyla (p:0,028) ve (p:0,032) olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç: Bu çalışmada obezite tanılı hastalarla gerçekleştirilmiş ve postmenopozal hastalarda, menopoz öncesi hastalara kıyasla göre MetS varlığı anlamlı yüksek bulunmuştur. Ayrıca MetS komponentleri de postmenopozal hastalarda daha fazla bulunmuştur. Menopozun kadınlarda metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıklar açısından risk faktörü olduğunu ve menopoza giren kadınların MetS açısından taranması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a risk factor for metabolic syndrome(MetS). Insulin resistance, type II diabetes mellitus, hypertension and dyslipidemia are components of MetS which is also a risk factor of cardiovascular diseases. Postmenopausel period is metabolic and hormonal changes in a woman's life, insulin resistance is present in this period. In this study, we aimed to investigate the association of menopause status and components of metabolic syndrome in obese patients. Material and Method: Patients admitted to obesity outpatient clinics of our hospital who volunteered to participate were included in the study. Sociodemografic properties, menstruation and menopause status, comorbidities, medications, diets, antropometric measurements and laboratory values were recorded. Body compositon and body mass index(BMI) were analyzed by Tanita BC 418. MetS components of patients were evaluated according to National Cholesterol Education Program-Adult Treatment Panel III (NCEP- ATP III), International Diabetes Foundation (IDF) criteria. Presence of MetS and components were compared with menopause status statistically. Results: In this study cross-sectional and analytical study, there were 155 obese (BMI>30) patients between 29-74 years of age with a mean age 46,95± 8,88 and 64 of them were in the postmenauposal period. Presence of hypertension, dyslipidemia and diabetes mellitus(DM) were significantly higher in postmenopausel patients; p: 0,001, p: 0,002 and p: 0,027 respectively. In postmenopausel patients, presence of MetS was higher significantly according to ATP III and IDF criteria, p: 0,028 and p: 0,032 respectively. Conclusion: In this study conducted with obese patients, in postmenopausel patients presence of MetS has been found higher than the premenopausel patients. Components of MetS also also existed more in obese postmenopausel patients. We think that menopause is a risk factor for MetsS and cardiovascular diseases and postmenopausel women should be screened for MetS.