Kamu sermayeli bankaların finansal performanslarının karşılaştırılması: Türkiye örneği
A comparison of the financial performance of state-owned banks: Turkey samples
- Tez No: 570959
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir ülkenin ekonomisinin güçlülüğünden bahsedebilmemiz için, o ülkede sağlam bir finansal sektörün varlığına ihtiyacımız vardır. Finansal sektörü ele aldığımızda ise temel yapı taşı olarak bankalar karşımıza çıkmaktadır. Performansı güçlü, başarılı, karlı bir bankacılık sisteminin varlığı, ülke ekonomisinin kalkınması açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada; bankacılığın tanımına, önemine, işlevlerine ve tarihçesine değinildikten sonra Türkiye'de faaliyet gösteren üç kamu bankasının performansları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma 2010 – 2016 yıllarını kapsamaktadır. Bu kapsamda üç bankanın Türkiye Bankalar Birliği'ndeki rasyo verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmada Analiz için Topsis yöntemi tercih edilmiştir. Seçilen 28 rasyo ile analiz tamamlanarak elde edilen bulgular neticesinde bankalar aldıkları puana göre sıralanmıştır. En yüksek puanı alan bankaya birinci sırada yer verilirken, en düşük puanı alan bankaya ise üçüncü sırada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A strong financial sector is needed for a country's economy to be strong. The main building blocks of the financial sector are banks. The existence of a strong, successful and profitable banking system is extremely important for the development of the country's economy. In this study; after mentioning the definition, importance, functions and history of banking, performances of three state banks operating in Turkey are compared. The comparison involves the years 2010-2016. In this range, data from Association of Banks of Turkey of the three banks are obtained for ratios. The analysis is completed with 28 selected ratios using the Topsis Method in the analysis. As a result of the analysis, the banks are ranked according to their scores. The bank with the highest score is in the first place and the bank with the lowest score is the third.