İbrahim, Hicr ve Nahl sûrelerindeki kırâat farklılıklarının tefsire etkisi
The effects of Qur'an recitation to exegetics in Surah al-İbrahim, hijr and Nahl
- Tez No: 570961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmamız, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kırâat ilminin tanımı, gayesi, faydası, konusu, çeşitleri, yedi harf meselesi, on kırâat imamı, ravi ve tarikleri hakkında genel bilgiler aktarılmıştır. Kırâat terimlerinin sözlük ve terim anlamlarını verdiğimiz giriş bölümünde, kırâat ilminin doğuşu kıraat imamlarının hayatları hakkında kısa bilgilere yer verdik. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümde, çalışmamızın esas hedefini teşkil eden daha önce çalışılmamış bir konu olan“İbrahim, Hicr ve Nahl Sûrelerindeki Kırâat Farklılıklarının Tefsire Etkisi”başlığı altında, ferşü'l huruf bağlamında, manaya etki eden kıraat farklılıklarını, kırâat-i aşere (on kırâat okuyuşu) özelinde, ayrıntılı dil bilgisi izahlarından kaçınarak, sade ve yalın bir şekilde aktarmaya çalıştık. Çalışmamız esnasında Arapça eserleri kullanmaya gayret ettik. Ayetleri incelerken öncelikle ayetin Arapça metnini daha sonra Türkçe mealini vererek ayetin genel anlamı ışığında ferşü'l huruf bağlamında anlama etki eden kelimelerin hangi kıraat imamları tarafından ne şekilde okunduğuna değindik, akabinde ise kırâat farklılığının anlam üzerindeki etkisini ele aldık. Çalışmamız sonuç ve kaynakça ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and three sections. In the introduction; explanation of Qur'an Recitation, its content, benefits, purpose and types; the Seven Letters Case, the Ten Recitation Imams and general information about recitation speakers and ways were transmitted. In the first, second and third sections, we tried to convey a subject not studied before which is the main target of our study, recitation differences which affect the meaning (specifically the ten Recitation) in the context of place of letters under the heading of“The Effects of Qur'an Recitation to Exegetics in Surah Al-Ibrahim, Hijr and Nahl”, by avoiding detailed grammar explanations, in a simple and an unsophisticated wording. During our study, we tried to use Arabic works. While examining the verses, we mentioned to the way in which the words of comprehension are read by the recitation imams by first giving Arabic text of the verse and Turkish translation in light of the genuine meaning of the verses in the context of place of letters. Then we discussed the effect of the recitation differences on the meaning. Our study ends with results and bibliography.