Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuk ve ergenlerin dikkat eksikliği/hiperaktivite alt tiplerine göre bilgisayar tabanlı nöropsikolojik bir test bataryası olan cnsvs (The central nervous system vital signs) sonuçlarının incelenmesi
Examination of cnsvs (The central nervous system vital signs) results which is a computer-based test battery of children and adolescents diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 570972
  2. Yazar: HANDE DUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SÜTÇİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı alan çocuk ve ergenlere, bilgisayar tabanlı test bataryası (CNSVS) uygulanarak DSM-IV kriterlerine göre sınıflandırılan DEHB alt tiplerinin kendi aralarındaki yürütücü işlev farklılıkları araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İzmir ilinde bir çocuk-ergen psikiyatri kliniğine ilk kez başvuran ve çocuk-ergen alanında uzman bir psikiyatrist tarafından yapılan görüşme sonucunda ilk kez DEHB tanısı alan, 8-15 yaşları arasındaki 100 çocuk ve ergen oluşturmuştur. Tüm görüşmelerde: Sosyodemografik Veri Formu, Yıkıcı Davranış Bozukluklarını Tarama ve Değerlendirme Ölçeği ve psikiyatrik eş tanıları belirlemek amacıyla Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi kullanılmıştır. DEHB etiyolojisini belirlemeye yönelik yapılan çalışmalar, yürütücü işlev bozukluklarının, etiyolojide önemli bir rolü olduğunu göstermiştir. Uygulanan test bataryasının alt test puanlarına göre, DEHB alt tipleri kendi aralarında değerlendirildiğinde, dikkat eksikliği alt grubunun bileşik alt gruba göre daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. Ebeveynlere uygulanan ölçek sonuçlarının da test sonuçlarını destekler nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, children and adolescents diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) were evaluated by using computer based test battery (CNSVS) and executive function differences among ADHD subtypes classified according to DSM-IV criteria. The study group consisted of 100 children and adolescents aged between 8-15 years who were diagnosed with ADHD fort he first time as a result of the interview conducted by a child and adolescent psychiatrists for the first time. In all interviews: Sociodemographic Data Form, Screening and Evalution of Disruptive Behavior Disorders Scale Kiddie Schedule for Affective Disorder and Schizophrenia is used. Study of ADHD etiology has shown that executive dysfunctions have an important role in etiology. According to the subtest scores of the test battery that is applied, when the subtypes of ADHD were evaluated among themselves, it was seen that subgroup of attention deficit performed better than the subgroup of combined. The results of the scale applied to the parents also support the test results.