Sait Faik Abasıyanık'ın 'Mahalle Kahvesi' adlı hikâye kitabındaki metaforların incelenmesi
Analysing of Metaphors in Sait Faik Abasıyanık's 'Mahalle Kahvesi' stories
- Tez No: 570971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bir yazara ait metaforların tespiti ile kavramları nasıl algıladığı, iki farklı kavramdan birini diğeri yerine kullanırken bu aktarımı ne yönden yaptığı, kavramsallaştırmadaki düşüncesinin ne olduğunu anlayarak belirleyebilmek ve metne nüfuz edebilmek mümkündür. Bu doğrultuda tezimizde Sait Faik Abasıyanık'ın Mahalle Kahvesi adlı hikâye kitabındaki metaforlar incelenmiştir. Yazılı materyallerin incelenmesi esasına dayanarak çalışmada betimsel bir araştırma yöntemi olan tarama - tahlil yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama, analiz, içerik analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışma, hikâyelerdeki metaforların dil bilim açısından incelenmesinin yanı sıra yazarın kavramları nasıl algıladığını göstererek yazarın düşünce sürecini yakından anlamamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
With detection of metaphors it is possible to see how a writer understands situations and in which point of view writer chooses a notion instead of another and with this knowledge we can comprehend the whole text. Accordingly, we have analysed metaphors in Sait Faik Abasıyanık's Mahalle Kahvesi stories. We have used scanning-analysing methods based on analysing of written materials. And also i have used data collection, analysing and content analysis method. A man who reads this study understands not only methods of analysis of text lingustic but also process of a writer's deciding for choosing a metaphor.