Nikotinik hidrazid ve 3-florometil benzaldehitler temelinde yeni schiff bazları ve onların metal komplekslerinin sentezi
Synthesis and characterization of schiff bases and their complexes on the basis of nicotinic hydrazide and trfluoromethyl benzaldehydes
  1. Tez No: 570973
  2. Yazar: MEHMET ALİ TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada nikotinik asit hidrazit ile 4-triflorometil benzaldehit, 2,4-triflorometil benzaldehit, 2,5-triflorometil benzaldehit ve 3,5-triflorometil benzaldehit kondenzasyon reaksiyonlarından dört adet farklı ligand ve daha sonra bunların Cu(II), Ni(II) ve Co(II) tuzları ile reaksiyonundan metal kompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları elementel analiz, manyetik moment, 1H-NMR, 13C-NMR, 9F-NMR, UV-VİS, LC-MS/MS ve FT-IR spektroskopisi teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, four different ligands from the reaction of nicotinic acid hydrazide with 4-trifluoromethyl benzaldehyde, 2,4-trifluoromethyl benzaldehyde, 2,5-trifluoromethyl benzaldehyde, 3,5-trifluoromethyl benzaldehyde and then metal complexes from the reaction of these ligands with the Cu (II), Ni (II) and Co (II) salts were synthesized. The structures of the obtained compounds were elucidated using elemental analysis, magnetic momentum, 1H-NMR, 13C-NMR, 19F-NMR, UV-VİS, LC-MS/MS and FT-IR spectroscopy.