Risk management and capital adequacy of annuity plans in Turkish private pension system
Türk bireysel emeklilik sistemi'nde anüite planlarının risk yönetimi ve sermaye yeterliliği
- Tez No: 571051
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, İşletme, Actuarial Sciences, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Anüite planı, sigortalıya tek bir seferde toplu olarak ödeme yapan, ya da belirli bir süre boyunca yapılan düzenli ödemeler veya belirli bir zamandan başlayarak hayat boyunca ödenen düzenli ödemeler dizisi olan sigorta ürünüdür. Anüite planları genellikle emeklilik dönemlerinde tercih edilir. Çalışanlar, aktif çalışma dönemleri boyunca elde ettikleri birikimlerden oluşan toplam varlıklarını, emeklilik dönemlerinde geri kalan hayatları için garanti edilmiş bir gelire dönüştürmek isterler. Yıllık Gelir Sigortası Yönetmeliği 01.04.2015 tarihinde (29313 sayılı Resmi Gazete) yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğe göre, anüite planlarında garanti edilen faiz oranı, mortalite tablosu, iskonto oranı, gerekli sermaye tutarı gibi kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu nedenle annüite planları, bu yönetmelik sayesinde ilk kez gerçek anlamda tasarlanmıştır. Anüite planları 56 yaşından önceki ve 56 yaşından sonraki katılımcılara sunulmak üzere ikiye ayrılır ve her iki grup için de teknik esasları yönetmelikte belirtilmiştir. Anüite planları, sigorta bilincini, ürün yelpazesini, müşteri sadakatini ve müşteri memnuniyetini arttırmak için hem bireysel emeklilik sisteminde hem de sigorta sisteminde önemli bir yere sahiptir. Ancak, emeklilik ve sigorta şirketleri anüite planlarını hazırlarken yasal kısıtlamalar, ekonomik ve ekonomik olmayan (demografik gibi) belirsizlikler nedeniyle zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışma, emeklilik ve sigorta şirketlerinin bireysel emeklilik sisteminden emekli olan 56 yaş üstü katılımcılara anüite planı sunması durumunda şirkete getireceği yükümlülüğe yasal mevzuat ve uluslararası bir düzenleme olan sermaye yeterliliği (Solvency II) çerçevesinde odaklanmaktadır. Ayrıca, yükümlülük karşılama yeterliliği için gerekli sermaye tutarı Türkiye'nin ekonomik göstergeleri dikkate alınarak hesaplanacaktır. Ekonomik ve ekonomik olmayan değişkenlere dayalı çeşitli senaryo analizleri yapılacak ve sonuçlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
An annuity plan is an insurance product that insured make a lump sum payment or series of regular payments and, in return, obtains regular payments for a certain period of time in the future or whole life starting from a certain time. Annuity plans are generally preferred for retirement period. Employees want to convert a lump sum of money which they save up during their working life into guaranteed income for a time period or the rest of life. Annuity Regulation came into effect on 01.04.2015 (Official Gazette No. 29313) in Turkish Insurance Sector. According to regulation, there were local restrictions for annuity plans such as guaranteed interest rate, mortality table, discount rate, required capital (RC) etc. Thus, annuity plans can be designed in real terms for the first time by the virtue of this regulation. Annuity plans are divided into two groups, one for participants under the age of 56 who leave Private Pension System (PPS) voluntarily before retirement and one for participants above the age of 56 who retire from PPS based on the regulation and technical principles are specified for both groups in the regulation. Annuity plans have an important place in both PPS and insurance system for increasing insurance awareness, product range, customer loyalty and customer satisfaction. However, pension and life insurance companies face with challenges due to legal restrictions, economic and non-economic (like demographic etc.) uncertainties while preparing annuity plans. This dissertation focuses on pension company's liability in case of selling annuity plans to participants over age 56 who retire from PPS under local regulation and an international regulation which is Solvency II directives. In addition, Solvency Capital Requirement (SCR) is calculated considering Turkish economic indicators. Various scenario analyses will be made based on economic and non-economic variables and results are utilized.