Interactions between non-performing loans and macroeconomic variables
Sorunlu krediler ve makroekonomik değişkenler arasındaki etkileşim
  1. Tez No: 571056
  2. Yazar: FATİH İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Son yıllarda, ticari bankalar gibi finansal kurumlar, merkez bankaları gibi devlet kurumları kadar finansal istikrarda da merkezi bir role sahiptir. Bu noktada, bankaların ana rolü finansal aracılık olmasına rağmen, bu rol son zamanlarda finansal istikrar sağlayıcıya doğru veya tam tersi yönde gelişmiştir. Bu açıdan bankacılık sisteminin sağlığı bir ekonomi için çok önemli bir konu haline geldiği görülmektedir. Ancak, en son 2008 küresel finansal krizinde açıkça görüldüğü üzere, finansal sistemler istikrarsızlığa ve topluma büyük maliyetler yaratan krize maruz kalmaktadır. Finansal krizin asıl kaynağının bankaların bilanço aktiflerinden kaynaklandığı görülmektedir. Varlık kalitesi ve kredi riski bu bağlamda daha fazla önem kazanmaktadır. Bu noktada, kredi riskinin temel makro belirleyicilerinin ne olduğu ve ayrıca kredi riskinin makroekonomik krize neden olma potansiyelinin olup olmadığı sorusu ortaya çıkmıştır. Bu açıdan bakıldığında, bu araştırmada, kredi riskinin makroekonomik dalgalanmalarla ilişkisinin ve büyüme, işsizlik ve enflasyon gibi temel makroekonomik değişkenlerle bağlantısının anlaşılmasını geliştirmek amacıyla yola çıkılmıştır. Takipteki alacakların belirleyicilerini analiz etmek ve takipteki alacakların makroekonomi üzerindeki geri bildirim etkilerini belirlemek için VAR metodolojisi ve ayrıca OECD verilerini analiz etmek için Panel VAR metodolojisi kullanılmıştır. Araştırma verileri, 1999-2016 yılları arasında Takibe Giden Alacaklar Oranı, Kredi Hacmi, GSYİH Büyümesi, İşsizlik ve Enflasyondan oluşmaktadır. Bulgular, takipteki alacakların büyümesindeki bir şokun ve kredi hacminin ekonomik aktivite üzerinde etkilerinin olduğunu göstermektedir. Özellikle banka kredisi hacminin GSYİH büyümesi, enflasyonu ve işsizlik üzerindeki etkisi kilit bulguları oluştururken, Panel VAR ve VAR modelleri de varlık kalitesindeki bozulmanın kredilerde düşüşe yol açtığını göstermektedir. Ayrıca, daha yüksek GSYİH büyümesi ve düşük enflasyonun eşlik ettiği daha güçlü ekonomik koşulların, bankacılık sektörünün aktif kalitesi ve kredi genişlemesinde olumlu bir etkisi olduğu öne sürülmektedir. Özellikle, GSYH büyümesi TGA'nın düşmesine ve kredi hacminin artmasına yol açarken, enflasyonun TGA'nın büyümesini ve kredi hacmindeki düşüşü hızlandıran bir rolü vardır. Takipteki alacaklar ve kredi hacmi üzerindeki bu etkiler ekonomiyi olumsuz yönde beslemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, financial institutions such as the commercial banks have a central role in financial stability as much as governmental institutions like central banks. At this point, although the main role of banks is financial intermediation, this role has recently been evolved towards the financial stability provider or vice versa. From this point of view it is observed that the health of banking system became a crucial issue for an economy. However, as clearly seen in the latest 2008 global financial crisis, financial systems are subjected to instability and crisis that create huge costs to society. It is observed that the main source of the financial crisis emerges from the asset side of the banks' balance sheets. Asset quality and credit risk gain more importance in this context. At this point, the questions have been arisen that what the main macro determinants of credit risk are and also whether the potential of the credit risk is to cause a macroeconomic crisis or not. From this point of view, in this research, it has been taken to road in order to improve the understanding of the relevance of credit risk with the macroeconomic fluctuations and its interconnections by the key macroeconomic variables such as growth, unemployment and inflation. VAR methodology is used to analyze the determinants of NPLs and to identify the feedback effects of NPLs on macroeconomy and also Panel VAR methodology is used to analyze the OECD data. Research data are consisted of NPLs Ratio, Credit Volume, GDP Growth, Unemployment and Inflation between 1999 and 2016. Findings suggest that a shock to NPL growth and credit volume have implications on economic activity. Especially the bank credit volume's impact on GDP growth, inflation and unemployment consist the key findings, while the Panel VAR and VAR models also suggest that a deterioration in asset quality leads to a decline in credit and vice versa. It is also suggested that stronger economic activity accompanied by higher GDP growth and lower inflation have a positive impact on asset quality and credit expansion of banking sector. Notably, GDP growth leads to decline in NPLs and to increase in credit volume, while inflation has a role accelerating the NPLs growth and credit volume decline. These impacts on NPLs and credit volume feeds back the economy negatively.