Forecasting the future needs of customers for new products
Yeni ürünler için gelecekteki müşteri ihtiyaçlarının tahminlenmesi
  1. Tez No: 571062
  2. Yazar: ANIL ALTINATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KAPUÇUGİL İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İş yapma yöntemleri ve iş piyasasında başarılı olmanın yolları zamanla değişmektedir. Artan teknolojik gelişme hızı, inovasyonu daha önce olduğundan çok daha önemli bir kavram haline getirdi. Pazardaki rekabet, globalizasyonun da etkisiyle çok daha kızıştı. Üreticiler arası en iyi ve en iyi ürünü üretme arışı, ürün yaşam döngülerinin kısalmasına yol açmıştır. Müşterileri mutlu edebilmek, şirketler için bir adım öne çıkma fırsatı, diğerlerinden ayrılma fırsatı olmuştur. Bu sebepler dolayısıyla, şirketlerin uzun dönem başarısı, müşterilerini tatmin etme zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Bunun yolu da, şirketler için müşteri isteklerini anlamaktan geçmektedir. Teknolojinin daha hızlı evrildiği bir sektörde başarılı olabilmek için şirketlerin bu hıza ayak uydurabilmesi, hatta sektöründe yenilikleri lokomotif olarak bizzat ortaya çıkarması gerekmektedir. Ancak, her eklenen yenilikle müşteri beklentileri de değişmektedir. Bu nedenle, şirketlerin müşteri ihtiyaçlarını sadece o dönem için anlaması yetmemekte; aynı zaman bu müşteri ihtiyaçlarının zamanla değişimini de ön görebilmeleri gerekmektedir. Bu yüzden; hem müşteri ihtiyaçlarının belirleyip hem de bunları geleceğe yönelik tahminleyebilecek bir birleşik yöntem belirlenmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışma asıl olarak, yeni ürünler için hedef müşteri kitlesinin ihtiyaçlarının tahminlenmesini sağlayabilecek bir yapı kurmaya odaklanmıştır. Yeni ürünler için, geçmiş dönem verileri olmaması, literatürdeki tahminleme yöntemlerinin daha detaylı incelenmesini gerektirmektedir. İlk aşamada müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesi için Kalite Fonksiyon Göçerimi araçları kullanılmıştır. Kano Model'in entegresi ile müşteri ihtiyaçlarının önem ağırlıkları düzeltilecektir. Kano Anketi ufak bir değişiklikle uygulanarak, Kano kategorileri arasında zamanla geçiş olasılıkları hesaplanmıştır. Markov Zincirleri kullanılarak, bu her bir müşteri ihtiyacı için hangi Kano kategorisine ait olduğunun dört dönem olasılık hesabı yapılmıştır. Daha sonra Gri Tahminleme (1,1) kullanılarak müşteri ihtiyaçlarının ağırlıklarının değişimi tahminlenmiştir. Önerilen yapı, hedef ürünün“diz üstü bilgisayar”olarak seçildiği bir örnek olay çalışması üzerinden gösterilmiştir. Müşteri ihtiyaçları dört dönem bazında tahminlenmiştir. Sonuçlar, müşteri ihtiyaçlarının öneminin zamanla değiştiğini göstermektedir. Belirlenmiş 24 müşteri ihtiyacından 20'si önem sıralamasında dördüncü periyot sonunda, ilk periyottaki sıralamasından farklı bir yerde olarak tahminlenmiştir. Bu sonuçlar; şirketlerin müşteri ihtiyaçlarının önem ağırlıklarının gelecekteki durumlarının tahminlenmesi için gerekli eforu sergilemesinin öneminin altına çizmektedir. Bu kabiliyete sahip olmak, özellikle erken tasarım aşamasında daha başarılı ürünler piyasaya sunabilmede önemli bir faktör olabilir. Bu modelin çıktısı; yönetici ve karar vericiler için ve ya tasarım aşamasında mühendisler için değerli olacaktır. Ayrıca, sonuçlar doğru yorumlanırsa gelecekte önemsiz hale dönüşebilecek ürün özelliklerini geliştirmek için harcanacak para, efor ve zaman; daha değerlenecek özelliklere aktarılarak daha rekabetçi bir ürün ortaya çıkarılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The way of doing business and being successful in it evolves within time. With the increasing speed of technological developments, innovation has become a more important topic than it ever was. Competition in markets has become tougher due to globalization. Product life cycles have become shorter due to the race among companies to produce the better and newer product. Making customers happy has become a differentiating factor in business. As a result of these developments, business environment demands high customer satisfaction rate for success in long term. Thus to be successful, there is a need for companies to know what customers expect from them. A sector in which the technology is changing very fast, also needs faster adaptation or for a better chance, requires companies to be a leading innovator. However, with each innovation, customers' expectations are also effected. So, companies need not only understand their customers' needs but they should also anticipate the change in their needs in future. Thus, there is a need for combining a forecast system that is able to detect the changes in customer needs, extracted from a QFD study or similar analyses. This study primarily focuses on finding a conceptual framework which can be used to predict the weights of future customer requirements (CR) of the target market segment for new product development. The lack of historical data is a problem for forecasting when it comes to new products, so existing forecasting methods are carefully examined. QFD tools are used in the first step to understand the different categories and importance of customer requirements. The, Kano questionnaire is applied to use Kano categories to modify weights and predict the changes of states for each CR. A modified version of Kano questionnaire is conducted; that can be analyzed to find out transition probabilities between Kano categories. With the help of Markov Chain, the probabilities of states for each CR are predicted to generate four data points. Grey Theory Forecasting is a suitable tool, as it only requires four data points for a robust forecast. GM (1,1) methodology is applied to the data to predict the change in weight of customer requirements. The suggested framework has been applied with a case study, in which the target product was selected as notebook. Customer requirements have been forecasted for four periods. The results indicate that importance of CRs do change within time for customers. In fact, 20 out of 24 CRs selected for this study changed in importance rankings after four periods. This highlights the necessary effort on companies' behalf to be able to predict future importance of CRs, especially in the early design phase to produce more successful products. The output of this model can be much valuable for management or decision makers, in the process of design for engineers. This will also help preventing unnecessary R&D efforts and budget spending on features which can become obsolete in future; while directing the energy to an area which will be more valuable in the eyes of the customers.