Metal 4-formilbenzoatların pirazin komplekslerinin sentezi, yapısal, spektroskopik ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, structural, spectroscopic and antibacterial properties of pyrazine complexes of metal 4-formylbenzoates
- Tez No: 571080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERTÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Kobalt(II), Bakır(II), Nikel(II), Çinko(II) ve Kadmiyum(II) metallerinin 4-formilbenzoat ile pirazinin beş adet kompleksi sentezlenmiş ve çeşitli spektroskopik yöntemler ile yapıları aydınlatılmıştır. [Co(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)2]n 1 [Cu(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)2]n 2 [Ni(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)2]n 3 [Zn(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)]n 4 [Cd(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)]n 5 Komplekslerin yapısı tek kristal x ışını difraksiyonu ile belirlenmiştir ve elemental analiz ve FT-IR spektroskopisi yöntemleri ile desteklenmiştir. Yapısı aydınlatılan komplekslerin Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Klebsiella pneumoniae (ATCC 4352), ve Escherichia coli (ATCC 25922), gram pozitif Staphylococcus aureus (ATCC) 6538) bakterilerine karşı antimikrobiyal aktiviteleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, five complexes of 4-formylbenzoate and pyrazine of cobalt (II), copper (II), nickel (II), zinc (II) and cadmium (II) metals were synthesized and their structures were illuminated by various spectroscopic methods. [Co(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)2]n 1 [Cu(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)2]n 2 [Ni(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)2]n 3 [Zn(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)]n 4 [Cd(C8H5O3)2(C4H4N2)(H2O)]n 5 The structure of the complexes was determined by single crystal X-ray diffraction and supported by elemental analysis and FT-IR spectroscopy methods. The antimicrobial activities of the complexes were investigated against Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Klebsiella pneumonia (ATCC 4352), and Escherichia coli (ATCC 25922), gram positive Staphylococcus aureus (ATCC) 6538.